fbpx
jak na chov slepic

Chcete domácí vajíčka? Jednoduchý návod, jak se pustit do chovu slepic

I když regály v obchodech nabízí dostatek slepičích vajec, jejich cena už tak lákavá být nemusí. Nejlevnější jsou stále vejce pocházející z klecových chovů, která by ale měla do pár let z obchodů zmizet. Za vejce z volných chovů nebo přímo od farmářů si samozřejmě musíte pár korun připlatit.

Pokud je pro vás ale zdraví prioritou, neměli byste zapomínat vejce do svého jídelníčku zařadit. Domácí slepičí vejce jsou kvalitnější a chuťově lepší, obecně dosahují lepších nutričních hodnot než kupovaná vejce z klecových chovů.

Už jen proto se vyplatí přemýšlet o chovu vlastních slepiček.

Než se do chovu pustíte…

Než se do chovu pustíte je dobré si o slepicích zjistit co nejvíce informací a zvážit všechna pro a proti.

Jak už jsme zmínili, domácí vejce přináší mnoho benefitů pro příznivce zdravé výživy.

 

Sousedi

Na druhou stranu si uvědomte, že slepice jsou zvířata a budou potřebovat vaší péči a čas. Nepatří mezi nejvoňavější domácí zvířata, rozhodně je nemůžete nazvat mazlíčky a může se stát, že vaši sousedi z nich nebudou mít zrovna radost. Proto je dobré se nejdřív sousedů zeptat, jestli jim váš chov nebude vadit.

 

Plemena slepic

Promyslete také plemeno, které chcete chovat. Doporučujeme například leghornky, jedno z nejoblíbenějších nosných plemen v Česku. Pokud chcete chovat slepice pro domácí vejce, pohlídejte si, abyste pořídili některé z plemen nosných. Existují také plemena bojová, okrasná nebo třeba kombinovaná.

 

Velikost chovu

Důležitá je také velikost chovu. Slepice jsou zvyklé žít ve skupině. Navíc jedna slepice by vám rozhodně nesnesla dostatek vajec pro celou rodinu. Doporučujeme pořídit minimálně 4 slepice.

V okamžiku, kdy máte základní otázky zodpovězeny, můžete se pustit do samotného praktického zařizování.

 

Budete potřebovat kurník a výběh

 

Kurník

Kurník je domečkem pro vaše slepice a základním, velmi důležitým, vybavením. Velikost kurníku jde ruku v ruce s počtem slepic ve vašem chovu. Čím více slepiček máte, tím větší kurník budete muset pořídit.

 

V kurníku by nemělo chybět okénko, kterým dovnitř bude proudit dostatek světla. Věděli jste, že světlo podporuje tvorbu hormonu melatoninu, ovlivňuje snůšku vajec? Ve velkochovech se právě proto využívá umělého osvětlení.

 

vejce

Kurník budete muset pravidelně čistit, pokud se pustíte do jeho stavby sami, nezapomeňte proto na dvířka. Součástí kurníku by měla být bidýlka a v zadní části kurníku i kukaně pro snášení vajec.

 

Nezapomeňte také na podestýlku, například v podobě slámy nebo sena. Na zimu je potřeba kurník zateplit. Zateplený kurník ochrání slepice před mrazem. Nejrozšířenějším zateplovacím materiálem kurníků je polystyren.

 

Výběh

Důležitý je také výběh, který slepicím poskytuje dostatek volného pohybu a svobody. Je to právě výběh, který přispívá k větší spokojenosti slepic, jejich zdraví a zároveň i kvalitnějším snůškám vajec.

 

Velikost výběhu se opět odvíjí od vašich možností. Často se uvádí jako optimální plocha pro jednu slepici 10 metrů čtverečních. Výběh by měl poskytovat přístup ke krmivu i do kurníku, dostatek stinných míst, která poskytnou ochranu před náletem dravců.

 

Volný výběh vám také dokáže ušetřit nějakou tu korunu – slepice si v něm dokáží leccos k snědku vyhrabat sami. Navíc vyhrabaní brouci a červi jsou pro slepice výborným zdrojem bílkovin.

 

Čím slepice krmit?

Pro chov slepic je také podstatné zajistit kvalitní krmivo a potřebnou výživu. Žádný strach, slepice nejsou zvlášť náročné. Kur domácí patří mezi všežravce a nepohrdne šrotem, obilím ani některými zbytky z vaší kuchyně.

Pořídit také můžete předpřipravené krmné směsi pro slepice. Zapomínat byste neměli ani na dostatek čisté vody.

Tip: Doporučujeme dopřát slepicím také vápenec a grit, důležité pro tvorbu pevné skořápky vajíčka.

 Alena Mrvíková

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..