fbpx
jak investovat peníze

Jednoduchý návod na to, jak investovat peníze efektivně

Všechno zlé, je pro něco dobré říká se. Krize nám přinesla mnoho starostí a bolesti na těle, na duši a dokonce i na účtu. A možná právě to je ten důvod, proč začít své peníze investovat a efektivně je zhodnocovat.

Je pravda, že krize zasáhla nespočet oborů, kterými to do základů otřáslo. Na druhou stranu, vznikla spousta nových příležitostí, a to nejen pro podnikání. Drtivá většina aktivit se přesunula do online světa, ve kterém je možné pracovat, vzdělávat se nebo nakupovat. Právě tahle krize, by měla každého donutit zamyslet se nad tím, zda není ten správný čas své úspory zhodnotit a na případnou další krizi být připraven.

A krom toho, inflace je nemilosrdná ke všem penězům, stejně jako čas k lidem. Takže pokud nad inflací chcete vyhrát, nenechte peníze válet pod polštářem nebo jen tak na účtě.

Jak naložit s “volným” milionem?

Představa, že se vám na účtě válí milion a vy nevíte co s ním, je opravdu hezká. Nejlepší volba je ho investovat. Ale abyste se pustili do investování peněz, nemusíte mít na účtě nutně miliony, investovat je možné i s málem. A z toho mála miliony udělat :).

Je dobré si uvědomit a neustále myslet na vztah, čím výnosnější investice, tím vyšší je riziko. Nejlepší strategie tedy pravděpodobně není vzít celý milion a vsadit ho na jednu kartu. Sice je nějaká šance, že bychom mohli mít štěstí, ale s mnohem větší pravděpodobností bychom své volby litovali. Navíc i kdyby byla investice výnosná, nemusí být zrovna efektivní.

Tou nejelegantnější a obecně nejlepší strategií je peníze rozložit. Klidně můžete nějakou část vložit do rizikovějších investic a část do konzervativnějších. Ze zkušeností zběhlých investorů víme, že zvolit kombinaci např. akcií, nemovitostí a podílových fondů je určitě dobrá volba.

Tip: Svoji investici určitě oceníte i v případě, že začínáte podnikat a vaše investice se již stihla zhodnotit.

 

Kam investovat v roce 2021?

Možností, jak své peníze zhodnotit a úspory klidně zdvojnásobit je mnoho. Jen je dobré vždy pamatovat na určitou míru nejistoty. Kromě toho by každý měl myslet i na krizové situace, tzn. nechat si nějaké prostředky volně dostupné.

 

Éra kryptoměn

Hned na začátek začneme s něčím novým, moderním, inovativním a trochu adrenalinovým. Velmi oblíbenou investicí se stávají tzv. kryptoměny, které představují velký růstový potenciál. Nicméně to není pro každého. Na kryptoměny musí být člověk už trochu zběhlý a mít čas trh s nimi sledovat.

jak investovat peníze

Nejpopulárnější kryptoměnou je pravděpodobně Bitcoin a Ethereum. Existuje ale i Tether, Binance USD, Cardano, Litecoin, Bitcoin Cash apod.

 

Jistota nemovitostí

Nemovitosti jsou odjakživa dobrou investicí. Vyplatí se zvolit nemovitosti určení k bydlení, rekreaci, ale někdy i zajímavé pozemky. U nemovitostí je jedna velká výhoda, nemusíte čekat na jejich zhodnocení. Nemovitost můžete pronajmout a tak si zajistit stálý a jistý příjem. Je ale i možnost investovat do nemovitostního fondu, díky kterému vám odpadnout starosti s údržbou a nájemníky.

 

Podílové fondy

U podílových fondů je nutné počítat s vyššími poplatky. Výhodou ovšem je vysoká diverzifikace portfolia, což snižuje riziko investice. Dlouhodobě se tato investice opravdu vyplatí. Navíc tuto možnost investování vám nabídnou snad v každé bance, vy tak máte investici bez starostí, i když samozřejmě zpoplatněnou.

Tip: Nicméně zkušení investoři radí: investování přes banku se raději vyhnout. A to hned z několika důvodů, jako je nízká kvalifikace zaměstnanců, nízká motivace starat se o vaše peníze, vysoké poplatky, velmi povrchová finanční anaýza klienta apod.

 

Jas drahých kovů

Zlato se jako původní platidlo odjakživa považuje za uchovatele hodnoty. Sice nezaručí rychlý a vysoký výnos, ale je to určitě dobrá jistota, která zaručí pomalý, ale stabilní růst. Dalšími kovy, kam se vyplatí investovat je třeba stříbro, které je využívání při průmyslové výrobě, což mu přidává na hodnotě.

jak investovat peníze

Úsilí vlastního podnikání

Nejvýhodnější pravděpodobně zůstává investování do vlastního podnikání. Ovšem to neznamená pouze investici peněz, ale i času a velkého úsilí. A právě na to každý nemá čas a nebo to prostě není pro něj. Ideální je už mít zaběhlý a stabilní podnik a peníze pouze reinvestovat. Na druhou stranu, nikdy není pozdě začít podnikat.

 

Další možné investice

Jak jsme již řekli, možností je nespočet. Investovat můžete třeba i do:

 

  • fondů kvalifikovaných investorů “venture debt” – vhodné spíše pro zběhlé investory a pro firmy, jsou určené pro investování vysokých částek,
  • P2P půjčky – investovat a ještě někomu vytrhnout trn z paty jsou půjčku od lidí k lidem,
  • akcií inovativních podniků – např. Alphabet, Alibaba, Amazon.com, Canival, Sony apod.,
  • ETF fondů (indexové fondy) – jsou charakteristické obchodováním na burze, nízkými poplatky a v dlouhodobém horizontu vyššími výnosy.

 

Ta nejcennější investice

Nutno podotknout, že tou nejlepší a nejsmysluplnější investicí byla, je a vždy bude investice sama do sebe, do své rodiny a nejbližších. Nezapomeňte si čas od času udělat radost, protože člověk by se měl odměňovat.

Kohoutová Klára

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..