fbpx
Fotografie: praní prádla - jak na skvrny

Jak odstranit skvrny z bílého oblečení a tenisek?

Jakmile si na sebe vezmete cokoliv bílého, červené víno, rajská omáčka nebo káva se v tu chvíli pro vás stávají obávanými hrozbami. Bílé oblečení zkrátka přitahuje skvrny jako magnet a nikdo se takové malé pohromě občas nevyhne. Jak si tedy se skvrnami poradit?

 

Důležitá je rychlost a správný postup čištění

Obecně platí, že čím rychleji zasáhnete, tím větší je pravděpodobnost, že se skvrn zbavíte. Podle typu skvrn můžete špinavé prádlo buď ihned dát do studené vody a nechat odmočit, nebo před namočením použít vhodný čisticí prostředek na odstranění skvrn. Mokrou skvrnu je dobré nejprve vysušit papírovým ubrouskem, aby se více nerozšířila a až poté použít daný prostředek.

Při ručním čištění je dobré skvrnu podložit, aby se neprosákla na další části oblečení. Po jakémkoliv čistícím procesu nakonec  prádlo vyperte v pračce. Při praní je samozřejmě důležité prát prádlo správně dle barvy, materiálu a typu oblečení a použít vhodné prací prostředky.

 

TIP:  Při odstraňování skvrn buďte opatrní především u triček s potiskem, která se nesnesou s určitými typy čistících prostředků. Dodržujte proto vždy důsledně pokyny výrobce.

 

Jaký odstraňovač skvrn použít?

Na trhu je v současné době široká nabídka prostředků, které si se skvrnami hravě poradí. Kromě klasických chemických odstraňovačů skvrn můžete také vybírat z poměrně široké nabídky ekologických produktů. Mezi ně patří například ekologické prostředky na praní Tierra Verde. Při výběru toho správného čisticího prostředku je důležité myslet na to, jaký typ skvrny z jakého materiálu potřebujete odstranit.

Jemné a choulostivé materiály je lepší přenechat odborníkům. Domácím čištěním by totiž mohlo dojít k nevratnému poškození vašeho oblíbeného kousku.

V žádné domácnosti by určitě neměl chybět některý z univerzálních čističů skvrn, ať už tekutý nebo práškový, oba poslouží skvěle. Určitě neuděláte chybu, pokud se v boji proti skvrnám vybavíte žlučovým mýdlem.

 

Fotograife: Přírodní mýdlo

 

Nejen že si poradí téměř s každou špínou, ale nezatíží nijak dramaticky ani vaši peněženku. Na bílé prádlo je také skvělým pomocníkem peroxid vodíku, který pomáhá odstraňovat skvrny a zároveň má bělící účinky.

 

Jak na odolné skvrny od vína, kávy nebo potu?

Některé skvrny nás dokáží pořádně potrápit. Jak si nimi můžeme poradit, když po ruce nemáme speciální prací nebo čisticí prostředek? Zkuste některý z následujících tipů.

 

Skvrny od trávy

Pravděpodobně každá maminka je již setkala na oblečení svých dětí se zelenými koleny. Skvrny od trávy jsou v domácnostech s dětmi běžnou záležitostí. Běžné praní na skvrny nezabralo? Nakapejte na skvrnu citronovou šťávu, zředěný ocet nebo líh a skvrnu jemně vyčistěte houbičkou. Následně prádlo dejte do pračky a vyperte. Z praxe našich babiček se také osvědčilo namočit oblečení přes noc do mléka a poté vyprat.

 

Skvrny od krve

Potřísněnou látku namočte do studené mýdlové vody a místa, na kterých je krev, posolte a nechte 10 minut působit. Poté vyperte běžným pracím prostředkem.

 

Fotografie: červené vínoSkvrny od červeného vína

Pokud se někde ve společnosti polijete červeným vínem, skvrnu vysušte a posypte solí. Z filmů určitě znáte trik s bílým vínem, kdy se jím skvrna polije a následně se posype solí. I tuto variantu můžete vyzkoušet.

 

Skvrny od potu

Zejména na bílém prádle jsou do žluta zbarvené skvrny od potu velmi nepříjemné. Zbavit se jich můžete pomocí roztoku kyseliny citronové, postačí ale i šťáva z citronu. Případně můžete zkusit zředěný ocet, do kterého oblečení namočíte přes noc. Nakonec prádlo vyperte. Do zásobníku můžete přidat sodu, která zachytí octový zápach.

 

Skvrny od make-upu

Pro odstranění skvrn nejen od make-upu, ale například i červené rtěnky, se vám budou hodit vlhčené ubrousky, soda nebo pěna na holení. Dobře funguje také líh, který skvěle odstraňuje mastnotu, respektive oleje obsažené v některých kosmetických přípravcích.

 

Skvrny od oleje a mastnoty

Pokud si při vaření oblečení zamastíte, naneste na skvrny sodu a nechte působit ideálně přes noc. Poté oblečení vyperte. Použít můžete také líh nebo prostředek na mytí nádobí. Oba jsou výbornými pomocníky v boji proti mastným skvrnám.

 

Skvrny od jídla

Na skvrny od jídla kromě pracího prostředku obecně platí citronová šťáva, zředěný saponát nebo roztok soli. Pozor si ale dejte na odstraňování fleků po ovoci, jako jsou borůvky, třešně nebo maliny. Na tyto skvrny je účinné propláchnutí horkou vodou, nikoliv studenou, jako je ve většině případů doporučováno. Pozor ale dejte na typ tkaniny, některé totiž horkou vodu nesnesou.

 

Skvrny od kávy

První pomocí na čerstvé skvrny od kávy je proud studené vody. Oblečení pod ním jemně properte v ruce, aby se káva nevpila. Pokud skvrny nezmizí, můžete pokapat látku citronovou šťávou nebo vinným octem a nechte chvíli působit. Pomůže i sůl nebo jedlá soda. Oboje stačí smíchat s vodou a skvrny potřít. Ve všech případech prádlo nakonec vyperte.

 

Fotografie: jak odstranit skvrnySkvrny od vodových a temperových barev

Máte doma malého malíře, který kromě papíru rád zdobí barvou i svoje oblečení? Malování, stejně jako další kreativní aktivity pro děti, rozvíjí jemnou motoriku a fantazii.

I když vás těch pár skvrn dokáže rozpálit do běla, určitě ho svým malým šikulům nezakazujte a raději si přečtěte, jak se skvrn účinně zbavit.

Mokrou skvrnu od barvy je dobré vysušit papírovým ubrouskem, aby se více nerozšířila. Ubrousek do sebe barvu částečně absorbuje, vlhký hadřík by v tomto případě naopak udělal více škody než užitku. Silnější vrstvu barvy na zaschlých skvrnách odstraňte jemným kartáčkem.

U vodovek stačí oblečení otočit na rubovou stranu, propláchnout skvrnu tekoucí studenou vodou, použít např. žlučové mýdlo a nakonec vyprat běžným pracím prostředkem.

Tempery jsou tvrdší oříšek. Pokud na ně běžné prostředky nepomáhají, můžete zkusit technický líh nebo acetonový odlakovač na nehty. Vždy ale nejprve vyzkoušejte, jak látka na konkrétní čistič reaguje.

 

Bílé tenisky si zaslouží péči

Stejně jako u oblečení i u bot platí, že při čištění záleží na materiálu. Prostředky, kterými textilní obuv pohodlně vyčistíte, se příliš neliší od těch na oblečení. Při čištění je ale potřeba dodržet určitá pravidla.

Protože praní v pračce botám příliš nesvědčí, zkuste nejprve skvrny odstranit mýdlovou vodou pomocí kartáčku. Použít můžete i prací prostředek. Vše důkladně opláchněte a usušte nejlépe venku na slunci. Ani se sušičkou si totiž boty moc nerozumí. Při schnutí dejte do bot novinový papír nebo ubrousky, které absorbují vlhkost a urychlí sušení.

Pokud není zbytí a musíme boty vyprat v pračce, je třeba vyjmout vložky a tkaničky a ty vyprat zvlášť, ideálně ručně v mýdlové vodě. Na boty použijte šetrný prací program a perte je při nízké teplotě a otáčkách a nechte vyschnout.

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..