fbpx
jak se naučit hrát na kytaru

Jak se naučit hrát na kytaru? Naučte se základní akordy a začněte hrát na kytaru třeba hned!

Pokud začínáte hrát na kytaru a hledáte tipy jak nato, pak je důležité si zodpovědět si nejprve 2 základní otázky. Co byste rádi uměli zahrát a také, jak se naučit hrát na kytaru a kde. Než se začnete pokukovat po kurzu v okolí či online kurzu hraní na kytaru pro začátečníky, půjčte si kytaru od někoho na týden a vyzkoušejte si, jestli pro vás bude snadné naučit se hrát základní akordy na kytaru.

Tip: Učte se od profesionálů v kytarových online kurzech a vyzkoušejte si první lekce zadarmo.

Naučíme vás nejprve základní akordy na kytaru a díky tomu, začněte hrát na kytaru jednodušší písničky okamžitě. Vyberte si písničku, najděte si k ní akordy a po úspěšném zvládnutí základních akord, si jí vyzkoušejte zahrát.

Struny na kytaru

Nutností jsou struny na kytaru, které jsou měkčí a tvrdší. Jaké se hodí pro koho  a v čem se ještě liší?

Foto: struny na kytaru

1)     Nylonové struny pro začátečníky

Pokud jste na kytaru ještě vůbec nikdy nehráli, doporučujeme si koupit nylonové struny na kytaru. Nebudou vás z nich tolik bolet bříška prstů levé ruky.

2)     Kovové struny pro ostřejší zvuk

Jestli toužíte po ostřejším a průraznějším zvuku, pak můžete sáhnout po kovových strunách na kytaru, ale doporučujeme začínat na měkčích strunách kvůli mozolům a namáhavosti prstů.

3)     Tloušťka strun

Měkčí struny mají menší číslo, tedy tloušťka 9 je měkčí, než 12. Po pár dnech hraní na kytaru se vám na bříškách prstů vytvoří mozoly, ale časem si prsty zvyknout, stačí se jen nevzdávat. Nejsnazší (rozumějte – nejrychlejší) je, naučit se hrát akordy nikoliv studovat noty.

Tedy, pokud jste se hraní na kytaru nechtěli začít věnovat na profesionální úrovni. V případě, že se chcete naučit zahrát jednoduché písničky na kytaru za pomoci základních akordů na kytaru, není třeba prozatím umět noty.

Jak se naučit hrát na kytaru základní akordy?

Stačí se podívat na obrázky, na kterých jsou vyobrazena:

  • Černá kolečka, která znamenají, na které struně a pražci máte mít položené prsty, aby zazněl správný akord
  • Červená kolečka značí strunu, kterou nemáte v danou chvíli vůbec rozeznít. A proč tam jsou dva typy červených koleček?
  • Prázdné kolečko označuje prázdnou strunu, plné značí místo, kde můžete strunu stisknout, pokud si chcete akord rozšířit o další tón.

Základní akordy na kytaru – akordy na kytaru pro začátečníky

Nejjednodušším kytarovým akordem, který se budete učit, je Emi. Tento akord se hraje na kytaru pouze dvěma prsty.

Jen s jedním prstem navíc lze zahrát akord E, podobně snadný je akord Ami a D. Ne tak používaný, ale také lehký, je akord A7. Stále ještě tříprstý je akord G a C, ale také Dmi, ale pro oba je třeba větší rozpětí prstů, než u výše jmenovaných.

ákladní akordy pro hraní na kytaru

 

Technika hry

Levá ruka drží akord, zatímco pravá rozeznívá struny v pravidelném rytmu.

Jak se naučit hrát na kytaru

Levá ruka

Je všeobecně známo, že zlozvyky se špatně odstraňují. Proto je důležité se naučit hned ze začátku dobrou techniku hry. U levé ruky při příliš křečovitém držení hrozí přetížení a poranění šlach a vazů v zápěstí.

Léčba je vždy náročná a trvá dlouho. Základem je dodržovat vhodné úhly a prstoklady.

Jak na to?

Palec levé ruky je zlehka opřen o zadní stranu krku v obloukovitém držení, zbylé 4 prsty ze strany přední. Vyvarujte se silového úchopu. Prsty je třeba držet těsně před pražcem, aby nedošlo k vyloudění falešného tónu.

Pravá ruka a jak držet trsátko

Fotografie: trsátko

Když umístíte prsty na pozice v daném akordu, tak pravou rukou rozezněte struny v lehkých pohybech špiček prstů dolů. Lze používat i trsátko, to držíme zlehka ve špičkách 1., 2. a 3. prstu, špičatým konečkem ven z dlaně.

Hraní s trsátkem je hlasitější, ale je třeba si zvyknout na preciznější pohyb ruky. Zpočátku má trsátko tendenci se zasekávat mezi struny. Neztrácejte motivaci a pokračujte.

Tip na konec aneb co dělat, jestli struny nezní?

Zkuste více přitlačit prsty levé ruky a pravou drnkat na jednu strunu. Jestliže ta zní dobře, přesuňte se na další a drnkejte na ni tak dlouho, dokud nebude znít, až takto postupně vyzkoušíte každou strunu.

Online kurzy pro začátečníky – bonusové lekce zdarma

V případě, že si nejste jisti a chcete mít podporu od začátku od profesionálních hudebníků a hráčů na kytaru, pak můžete také vyzkoušet online kurzy hraní na kytaru, které si spustíte z domova kdykoliv ať už z PC, mobilu či tabletu.

1) Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla  – získejte první lekci zdarma

Foto:Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla
Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla

2) 13 kytarových rytmů, které si zamilujete s lektorkou Evou Hosnedlovou

hra na kytaru pro samouky
hra na kytaru pro samouky – 13 kytarových rytmů, které si zamilujete
  • V tomto kytarovém online kurzu jak již název napovídá, se naučíte hrát na kytaru 13 kytarových rytmů a v první bonusové lekci zdarma se naučíte hrát první ze čtyř nejpoužívanějších čtyřdobých rytmů.

K získání lekcí zdarma je nutná registrace přes e-mail, aby vám na něj první dvě lekce kurzu mohly být zaslány. V mžiku můžete začít.

Ať se vám daří!

One Reply to “Jak se naučit hrát na kytaru? Naučte se základní akordy a začněte hrát na kytaru třeba hned!”

Judita Szerzodiova

01/18/2020 at 9:13 pm

Mám záujem o lekcie zdarma

Reply

Post Your Comment Here

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru