fbpx
Fotografie: pilates

Pilates je vhodné cvičení i pro začátečníky

Pilates je cvičení, při kterém sladíte všechny pohyby v jeden harmonický celek, zapomenete na všední starosti, a navíc k tomu posílíte svalstvo, které je ztuhlé z dlouhého sezení na kancelářské židli? Jistě, pokud jste si oblíbili jógu, bude vás nepochybně zajímat také pilates. I když se vám možná zdá toto cvičení jako novinka, která teprve nedávno přišla z USA, opak je pravdou.

Německý emigrant Joseph Pilates tuto metodu zdokonaloval už krátce po první světové válce, má tedy za sebou stoletou tradici. Tehdy se ovšem pilates říkalo spíše kontrologie, šlo o cvičení určené hlavně vojákům, kteří utrpěli zranění v boji a rozhodně nedosahovalo dnešní úrovně popularity.

Zpevnění těla a dobrý pocit ze cvičení

Pilates vám nabídne i mnoho cviků, které jsou dostupné online. Inspirovat se můžete z různých videí o pilates, jichž je doslova plný internet. Není tedy nutné, abyste chodili na denní bázi do fitness centra nebo si například platili drahého fyzioterapeuta. Velmi nízké riziko i pro starší zájemce je velké plus. Pilates staví na tom, že duše a fyzické tělo jsou jedno, takže je nutné, aby byla prohlubována jejich vzájemná harmonie. Podívejte se na úvodní video z online kurzu Pilates pro začátečníky a vyzkoušejte si cvičení zdarma.

Jde o cvičení, které prospěje začátečníkům, nezáleží při něm ani tak na tělesné hmotnosti či věku, jako spíš na chuti začít a udělat něco pro své zdraví. Pilates se nemusíte věnovat příliš často, může to být rekreační aktivita. Pokud máte problémy s krevním tlakem, bude lepší najít si trochu jiný sport. Totéž platí v případě, že máte například posunuté obratle (a stačí i „pouhý“ milimetr).

 

 

Díky pilates nebudete myslet na starosti

Lepší držení těla a zpevnění svalů v oblasti břicha, které jsou při kancelářských povoláních používány jen minimálně. Pilates prospěje všem, kdo mají sedavou práci a chtějí pohyb, při němž není nutná vysoká úroveň fyzické kondice. Pilates je cvičením, při němž nebudete spěchat. Je nutno dodat, že to vlastně ani nemůžete. Je nutné cviky provádět důkladně, klíčová je preciznost a sladění s dýcháním.

Kdo se na pilates opravdu soustředí, nemá čas na stres, starosti ani jiné věci, nelze, aby se něčím dalším vůbec rozptyloval. Budete ohebnější, zlepšíte si rovnováhu a dostanete emoce tam, kde jste je chtěli vždycky mít. Podobně jako u jógy, i při pilates je cílem duševní stav bez negativních myšlenek. Při pilates byste si měli hlavně odpočinout.

 

A co pilates versus hubnutí?

Pokud chcete zhubnout, nebude pilates na prvním místě, ale je možné ho využít jako tzv. doplňkové cvičení. Posilujete svaly, není tedy primární, abyste hubnuli, od toho jsou jiné cviky – a možná třeba i rotoped nebo eliptický trenažér. Je však možné, že po jistém čase poznáte efekt i u pilates, tentokrát hovoříme hlavně o zmenšení tukových polštářků na břiše, v oblasti vnitřní strany stehen a zadku, tedy opět na partiích, které jsou považovány obecně za tzv. problematické.

Pilates bylo obecně vždy doporučováno jako sportovní aktivita po rekonvalescenci po operacích a vlastně to tak kdysi Joseph Pilates i myslel. Doporučoval je zraněným vojákům nebo umělcům, kteří se živí pohybem (tedy tanečníci aj.).

Můžete začít i bez pomůcek

Platí, že pilates se dá začít v každém věku a klidně i bez pomůcek. Ovšem je pravda, že s podložkou, pěnovým válcem nebo balančním míčem bude cvičení a začátky v pilates o něco pohodlnější a dostanete jako příjemný bonus i širší repertoár cviků. Pokud tedy chcete start bez pomůcek, nic vám nebrání, začněte jen s podložkou, a to i pokud cvičíte doma. Časem můžete navštívit nějaký speciální kurz a poznat, kde tkví kouzlo těchto cviků, co mají za sebou vlastně už prakticky stoletou tradici. Je totiž skryté někde hluboko uvnitř duše každého z nás.

 

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..