fbpx
JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU AUTEM K MOŘI DO CHORVATSKA

Jak se připravit na cestu autem k moři do Chorvatska? Na co myslet a na co nezapomenout?

Už se zase přiblížil čas, kdy vytáhnete plavky a pojede si užívat letních dní. Třeba někam k moři, do Chorvatska. Není se čemu divit, dlouho jsme teď byli zavření doma a všichni si zasloužíme relax, slaný mořský vánek a pláž.

Víte, co kromě počasí vám může dovolenou zkazit? Vaše nepřipravenost. Dovolená totiž začíná už na cestě a na tu se musí člověk dostatečně připravit. Jak se tedy připravit a jaké věci rozhodně nezapomenout do auta?

Povinná výbava auta

Povinná výbava auta na cestu do Chorvatska je velmi podobná té naší české. Součástí by měl rozhodně být výstražný trojúhelník. Pokud cestujete s přívěsem, dokonce dva.

Dále by vám neměla chybět sada náhradních žárovek, tažné lano a náhradní pneumatika. Vozidla z kategorie N, takzvaná užitková vozidla, mají v povinné výbavě také hasicí přístroj.

Z hlediska bezpečnosti byste neměli zapomínat na reflexní vestu. V Chorvatsku je od roku 2006 1 reflexní vesta povinnou součástí výbavy. My doporučujeme auto vybavit reflexními vestami pro všechny. Nikdy nevíte, kdy budete muset z auta vystoupit všichni a díky reflexní vestě budete vidět vy i vaše děti.

 

Autolékárnička

Pokud se letos chystáte na dovolenou, je potřeba zkontrolovat obsah autolékárničky a popř. ho doplnit. Na každý typ vozidla jsou kladeny jiné požadavky. Pokud cestujete na dovolenou osobním automobilem, neměly by vám v lékárničce chybět tyto položky:

  • 3x obvaz s jedním polštářkem
  • 3x obvaz s dvěma polštářky
  • 1x náplast hladká (cívka)
  • 1x obinadlo škrtící pryžové
  • 1x latexové rukavice v chirurgickém obalu
  • 1x isotermická fólie
  • nůžky

 

Autolékárnička

 

Co dělat v případě dopravní nehody?

Bohužel, ani letním dovoleným se dopravní nehody nevyhýbají a je potřeba vědět, jak se zachovat i při malé dopravní nehodě, kdy nikdo nebyl zraněn, ale je potřeba ji vyřešit.

Všechny nehody se musí hlásit policii. Bude se vám tak hodit pár užitečných telefonních čísel:

  • Evropské tísňové volání 112
  • Policie Chorvatsko 92
  • Hasiči Chorvatsko 93
  • Záchranná služba Chorvatsko 94
  • Silniční asistence 987

Tip: V autě by vám v takové nepříjemné situaci neměl chybět ani evropský formulář záznamu o dopravní nehodě!

 

Návštěva v servisu

Uvědomte si, že se chystáte na cestu většinou více než 1000 km dlouhou. Takovou dálku se nemůžete vydat polorozpadlou rachotinou. Samozřejmě, technický stav vozidla byste měli zkontrolovat i v případě, že nevlastníte polorozpadlou rachotinu. Zůstat několik hodin někde na dálnici kvůli poruše auta je to poslední, co si přejete cestou k moři.

 

Znalost dopravních předpisů

Před cestou nejen do Chorvatska je dobré seznámit se s jejich dopravními předpisy. Řidiči často spoléhají na to, že v Evropě se řídí všude stejně, až na Británii, kde se řídí vpravo.

Přestože pravidla jízdy vpravo, předností nebo rychlostních předpisů jsou stejná jako ty u nás, není od věci si pravidla pro naší bezpečnost zopakovat.

 

silniční provoz

 

Informace o dopravě

Připravit se na cestu je základ. Určitě se vám bude hodit, když alespoň jeden večer doma věnujete plánování. Zajistěte si mapu nebo GPS navigaci, projděte si celou cestu i se spolujezdcem, z kterého se může stát i váš navigátor.

 

Jak je to s alkoholem za volantem?

V Chorvatsku je tolerováno řídit s alkoholem do 0,05 %, tedy půl promile. V případě, že ale způsobíte nehodu, bere se samozřejmě alkohol v krvi v potaz. Pokud je vám ale méně než 24 let, jste profesionální řidič nebo řídíte vozidlo těžší než 3,5 tuny, platí pro vás nulová tolerance v alkoholu jako všude v Česku.

 

Poplatky

Nezapomeňte se také podívat na poplatky za dálnice. V Česku i Rakousku vám bude stačit dálniční známka, v Česku vyjde na 10 dní na 310 Kč, v Rakousku na 9,40 euro.

Pokud se chystáte na cestu přes Slovinsko, vyjde vás 7denní dálniční známka na 15 eur- i to je důvod, proč většina Čechů slovinské dálnice objíždí.

Chorvatsko nevede dálniční známky. Připravte si ale peníze na poplatky za chorvatské dálnice. Kolik? To záleží na tom, kolik kilometrů dálnice využijete.

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..