fbpx
Fotografie: pracovní oděvy

Jak vybírat pracovní oděvy?

Ne v každém zaměstnání můžete nosit civilní oblečení. V mnoha profesích vám diktují dress code kvůli solidní prezentaci (např. kostýmy a obleky v bankách), identifikaci s korporátními symboly (např. uniformy v restauracích) nebo potřebujete ochranné oděvy na pracovišti. A právě na tyto pracovní prvky se zaměříme.

Osobní ochranné prostředky – výběr

Děláte v laboratoři? Pracujete s chemikáliemi? Nebo se pohybujete třeba na stavbě? Osobní ochranné prostředky slouží jednak k ochraně zdraví zaměstnanců, ale také udržují výkonnost. Pokud by zaměstnanec nenosil ochranný pracovní oděv, mohl by se zranit a ubyla by ve firmě pracovní síla. Osobní ochranné prostředky mohou být různé. Logicky zakrývají části těla, které mohou být vystaveny nebezpečí. Jestli pracujete tzv. rukama, stačí vám rukavice. Pokud ale děláte v laboratoři, kde vám nebezpečné výpary mohou prostoupit do těla nejen ústy, nosem, ale také póry. Velmi často se používají prvky chránící dýchací cesty, takže lze využít různé dýchací masky, jež chrání před toxickými plyny.

Jaké existují ochranné prostředky?

Zmínili jsme rukavice nebo dýchací masky, to jsou jasné ochranné prvky. Mnoho lidí však nenapadne, že třeba obuv může ochránit chodidlo, na které spadne nějaký předmět. Boty rozhodně nejsou praktický kus šatníku, který slouží jen proto, abyste nechodili naboso. Mezi další ochranné prvky však patří i sluchátka, jež chrání sluch. Na stavbách se využívá velmi často, někdy jej však nosí lidé ze zázemí různých hal při koncertech. Nezbytná je i ochrana očí, speciální brýle se využijí tam, kde by do oka mohlo spadnout cizí tělísko. Samozřejmě do ochranných prvků patří pracovní ochranné oděvy jako takové.

Proč koupit osobní ochranné oděvy?

Jak se k tomuto druhu oděvů dostanete? Toto řeší zaměstnavatel, který je ze zákona povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců. Záleží na předmětu jeho podnikání. Pokud má stavební firmu, jistě ví, jaké ochranné oděvy musí pořídit. Zaměstnavatel však musí vyhodnotit i rizika u různých povolání. Například květinář by nemusel být v ohrožení zdraví. Jestli ale podnikatel dováží exotické květiny, na které by mohl mít někdo alergii, výbava na ochranu je nezbytná. Samozřejmě, že je nutné zajistit i technická opatření (např. dát nebezpečný produkt do oddělené místnosti). Pomáhá i školení v rámci BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci). Zkrátka je třeba eliminovat rizika, ovšem osobní ochranné prostředky se hodí vždy. Mějte na paměti, že úseky ve firmě nebo ve venkovním prostředí, kde je nutné využít osobní nebo ochranné prostředky, musí být tyto prvky řásně označeny. A tak je třeba, aby zaměstnavatel čistil, kontroloval a vyměňoval.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..