fbpx
Fotografie: zdravé ledviny

Jak žít plnohodnotně i s poškozenými ledvinami a dialýzou?

Základním úkolem ledvin je odstraňovat z organismu jedovaté látky a udržovat složení tělesných tekutin v normě. Pokud však dojde k jejich poškození či selhání, musíme činnost ledvin nahradit hemodialýzou.

Dá se vůbec s tímto zdravotním problémem žít plnohodnotně?

Selhání ledvin znamená ztrátu schopnosti vylučovat odpadní látky, což ve výsledku znamená jejich hromadění v organismu. To následně působí na další orgány toxicky a vede ke komplikacím. K selhání ledvin může dojít náhle, například při úrazu, větší operaci či vážném zánětu ledvin. Mnohem častěji jsou však problémy s ledvinami zapříčiněné různými jinými onemocněními a faktory:

 

  • cukrovka (diabetes mellitus)
  • neléčený vysoký krevní tlak
  • nadměrné užívání léků proti bolesti
  • vrozené onemocnění ledvin
  • onemocnění srdce a jiné

 

Jaké máme možnosti při selhání ledvin?

Nejlepší možností při poškození nebo selhání ledvin je pochopitelně transplantace. Pokud však pacient nemá možnost získat ji od někoho blízkého (rodinného příslušníka nebo známého), který splňuje všechna kritéria, lékaři ho zařadí na tzv. čekací listinu.

Na transplantaci mají vliv mnohé faktory, proto čekání na může trvat i roky. Do té doby je však třeba čistit krev jiným způsobem.

 

Máme na to dvě možnosti:

  • peritoneální dialýza
  • hemodialýza

 

Plnohodnotný život s domácí dialýzou

U nás se nejčastěji používá k léčbě ledvin hemodialýza, během níž se krev čistí pomocí tzv. umělé ledviny. Celý tento proces probíhá mimo těla, obvykle trvá 4 – 5 hodin a opakuje se třikrát týdně. Taková léčba dokáže pacienta pořádně vyčerpávat a znemožnit mu tak normální fungování.

Pro mnohé pacienty může být mnohem přijatelnější možností peritoneální nebo domácí dialýza. Jak už její název napovídá, není nutné kvůli tomu chodit do nemocnice, ale provádí se v pohodlí domova. Díky tomu se pacient může věnovat i svým oblíbeným činnostem a neřešit jen harmonogram a plánování cest do nemocnice na dialýzu.

Domácí dialýza funguje tak, že se do břicha zavede tenká hadička a skrz ni se pak do těla a zpět z něj dostává dialyzační roztok. Jeho úkolem je odstranit z krve nadbytečnou vodu a zejména odpadní látky.

 

Zdraví ve vlastních rukou

Výhodou domácí dialýzy je především to, že všechno dokážeme zvládnout ve vlastní režii. Na začátku je pouze zaškolení zdravotnickým personálem a pak stačí chodit do dialyzačního střediska obvykle už jen jedenkrát měsíčně. Není vůbec důvod k obavám, protože neustále fungují telefonické linky, na kterých se můžeme poradit s odborným personálem.

Peritoneální dialýza se může provádět i během noci, tedy když tělo odpočívá, což nás v porovnání s běžnou dialýzou až tak nevyčerpává. Je tak schopna velmi pozitivně ovlivnit život pacienta.

 

I domácí dialýza je hrazena pojišťovnou

Pojišťovny hradí domácí dialýzu úplně stejně jako v případě běžné hemodialýzy, takže se není třeba bát poplatků navíc.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..