fbpx
Fotografie: Papoušek na okapu

Jednoduchý postup, jak na čištění okapových systémů

Okapy hrají důležitou roli při ochraně základů domu. Konkrétně před poškozením vodou, protože ji odvádějí od jeho základů. Časem se však v okapech hromadí nečistoty, jako je listí, větvičky či jiná špína, které mohou omezit průtok vody a poškodit tak konstrukci vašeho domu. Aby k tomu nedocházelo, je důležité odtokové žlaby pravidelně čistit.

 

Okapový systém je zařízený tak, aby přispíval samostatné údržbě domu. Konkrétně v případě svodu vody ze střechy do odpadních vod. Navíc je také správná instalace okapů důležitá při zateplení střechy a podkroví, protože umožňuje plynulý pohyb vzduchu do prostor místností.

Čištění okapů se může zdát jako náročný úkol, ale se správnými nástroji a správným přístupem to může být jednoduchý a přímočarý proces. Ujistěte se, že máte potřebné vybavení, jako jsou rukavice, žebřík a speciální lopatky. Je také dobré mít pomocníka, který vám zajistí bezpečnost a usnadní práci.

Tento článek vás provede čištěním okapů krok za krokem v jednoduchém návodu a poskytne vám několik tipů, jak při práci zůstat v bezpečí.

 

Co může zničit okapové systémy?

Dalo by se říct, že ve žlabu okapů můžete najít opravdu cokoliv. V některých případech se vám dokonce mohou usadit v okapu ptáci a v železné konstrukci si vytvořit vlastní hnízdo.

V podzimním dešti se v okapových žlabech najdou různé odpadky jako klacíky a listí. I střecha může být zaplavena, pokud jsou podmínky nepříznivé a péče o okapy zanedbávaná. Mech a lišejníky jsou často spláchnuty ze střechy deštěm a větrem, díky čemuž se celý systém ucpe.

 

Fotografie: znečištěný okap

 

Kromě trusu, který je do okapů nanášen ptáky, se v okapech hromadí také písek a hlína. Je důležité si uvědomit, že okapy nejsou určené k ukládání odpadků. Pokud nečistoty zůstanou v okapových žlabech, mohou způsobit stagnaci vody a jejich samotné poškození.

Ve chvíli, kdy se odpadky dostanou do odtoků, mohou způsobit ucpání. Proto je důležité pravidelně okapy čistit, aby byla zachována správná funkce a aby se zabránilo nežádoucím problémům, které mohou vyústit ve velmi drahé opravy a dlouhodobé odstavení systému odtoku dešťové vody z prostor vaší střechy.

 

Co budete potřebovat?

Každý majitel domu ví, že pravidelné čištění okapů je důležité pro udržení střechy v dobrém stavu. Existuje mnoho nástrojů a s nimi spojených technik, s pomocí kterých můžete tuto činnost zajistit

Mezi tyto nástroje patří speciální kartáče a vysokotlaké čističe. Nejde však o běžný druh těchto nástrojů. Tyto pomůcky jsou speciálně navrženy k efektivnímu odstranění nečistot a zabraňují tak ucpaným odtokům.

I když jsou tyto nástroje velmi účinné, většina majitelů si je nemusí pořizovat. Mnoho lidí se spokojí s použitím základních nástrojů, jako jsou například jednoduché škrabky nebo stěrky, či základní podoba již zmíněných speciálních nástrojů. Tento postup vyžaduje trochu více fyzické námahy, ale s dostatečným úsilím a trpělivostí lze dosáhnout stejně dobrých výsledků.

I když jsou speciální nástroje na čištění okapů velmi užitečné, použití základních pomůcek může být skvělým řešením pro ty, kteří nechtějí investovat velké množství peněz nebo kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a náročného. Vzhledem k tomu, že si tím zajistíte funkční svodový systém, se však investice do pomůcek jeví jako rozumná záležitost.

 

Kropící hadice

Pokud se chystáte na čištění okapů, pořiďte si zahradní hadici s pistolovou tryskou. Bez ní se zkrátka neobejdete. Díky této trysce můžete snadno nastavit tlak vody jednou rukou, čímž se při práci na žebříku značně sníží námaha celé práce.

Další výhodou této pistolové trysky je, že ji lze snadno zavěsit na přední hranu žlabu. Tento typ rozprašovací trysky můžete zakoupit v jakémkoli specializovaném obchodě s nářadím nebo zahradnickém centru.

 

Naběračka

Dalším stěžejním nástrojem pro čištění je naběrací lopatka. Plastový nástroj, který je snadno dostupný v železářstvích či obchodech se zahradním náčiním, je pro tuto práci ideální. Jeho přední hrana je úzká a tvarovaná stejně jako dno žlabu, což usnadňuje odstraňování různě velkých nečistot.

Je důležité vyhnout se použití kovových nástrojů, protože mohou poškodit dno a švy žlabu. Je lepší se držet plastových nástrojů, které jsou ke žlabu šetrnější.

 

Kbelík a ochranné plátno

Občas může být užitečné mít po ruce kbelík, do kterého sbíráte nečistoty. Navíc můžete chránit místa pod žlabem pomocí padacího plátna, zejména pokud se nacházejí nad drahými zahradními nebo terénními úpravami.

 

Jak na samotné čištění ve 4 krocích

1.    Střechu vyčistěte

Před čištěním okapů se doporučuje použít hrábě nebo fukar na listí, abyste ze střechy odstranili veškeré nečistoty. Použít můžete i hadici s vodou pro důkladné smytí.

 

jak na čištění okapových systémů

 

V opačném případě budou nečistoty při dešti spláchnuty do čerstvě vyčištěných okapů. Když se na střeše nahromadí nečistoty, může se v úžlabích hromadit voda a způsobit zatékání a erozi. Je důležité tomu předcházet tím, že budete střechu udržovat čistou.

 

Tip: Víte, jaké jsou výhody zelené střechy?

 

2.    Vyčištění samotných okapů

Čištění okapů zahájíte tak, že lopatkou na okapy nebo jiným vhodným nástrojem, který je zrovna po ruce, vyberete větší nečistoty ze spodní části okapu.

Ideální je provádět tuto činnost, když jsou nečistoty mírně vlhké, protože to usnadňuje práci. Tomu napomůže umytí střechy vodou, které této činnosti předcházelo. Při vybírání nečistot je umístěte do nádoby nebo kbelíku, abyste minimalizovali nepořádek, který budete muset později uklízet.

Nezapomeňte na správné rozprostření ochranného plátna pod okapy, abyste nemuseli čistit i půdu nebo dlaždice.

 

3.    Využijte vysokotlakou hadici

Dále pokračujte s vysokotlakou tryskou na hadici. Začněte od horní části žlabů a postupujte směrem dolů k výstupu. Abyste předešli nepořádku, dbejte na to, aby nečistoty nespadly na váš dům. Nepoužívejte proto plný tlakový rozsah. Snažte se proud hadice lehce mírnit. Pokud se ve žlabu objeví odolné nečistoty, použijte k jejich odstranění pevný drhnoucí kartáč.

 

4.    Nezapomeňte na okapové svody

Pro tuto činnost neváhejte použít maximální tlak vody, abyste odstranili veškeré nečistoty ve výtoku. Pokud se voda vrací zpět, znamená to, že je ucpaná. Můžete zkusit poklepat na boční stranu odtokové trubky, abyste překážku uvolnili.

V případě, že to nepomůže, odpojte odtokový žlab od zdi a pusťte vodu do okapu zespodu. K tomu však bude potřeba tlak vyšší.

Pokud je odtok napojen na podzemní odpadní systém a došlo k ucpání, ujistěte se, že jste nejprve odstranili veškeré nečistoty, jinak může ucpávka jednoduše spadnout do podzemního odtoku. Toho docílíte tak, že svod těsně před zavedením do země rozpojíte. Nečistoty tak nebudou sjíždět do odpadu, nýbrž vedle na půdu či dlažbu, odkud jsou snadno vyjímatelné.

 

Náš tip: Než namíříte svod nad dlažbu, zamyslete se nad jejím materiálem. Možná nebude tak snadné ji následně vyčistit. Pokud vás ale čeká její renovace či obměna, nemusí na tom tolik záležet. Víte, jak vybrat tu nejlepší dlažbu na terasu a kolem domu?

 

Bezpečnost při čištění

Domácí práce představují unavující činnost. Málo lidí si však uvědomuje, že v některých případech jde i o zdraví. Balancování na žebříku za přítomnosti deště při vyndávání slizkých rozpadajících se přírodních materiálů z okapů je tak nebezpečné, jak to zní. Ročně dojde ke statisícům pádů z žebříku. Jak postupovat, abyste se nestali dalším zápisem v této soupisce?

 

Fotografie: bezpečnost při čištění

 

Používejte ochranné pomůcky

Vybírání nepořádku může vést k poranění rukou o třísky či ostré kovové části starých žlabů. Abyste se těmto nebezpečím vyhnuli, je nutné přijmout nezbytná bezpečnostní opatření.

Kromě samozřejmé opatrnosti při čištění okapů je také vhodné nosit ochranné brýle, které chrání oči před nečistotami, které mohou vypadnout z okapu, obzvláště při užívání tlakového přístroje. Ať už stojíte na žebříku nebo na zemi, nošení ochranných brýlí je zásadní, abyste se vyhnuli poranění očí.

Posloužit mohou také rukavice, které zabrání poranění zápěstí, dlaní atp. Navíc bude práce pohodlnější a méně se ušpiníte.

 

Žebřík zajistěte

Při lezení po žebříku je nezbytné zajistit bezpečnost tím, že někdo žebřík umístí a stabilizuje, a to zejména v mokrých dnech, kdy je půda kluzká. Zkrátka pracujte ve dvou.

Přestože si uvědomujete základní pravidla bezpečnosti práce na žebříku, je přirozené, že na ně při soustředění na vámi prováděnou práci zapomínáte. To platí hlavně když se snažíte vyřešit nějaký problém, například závažnou netěsnost.

Bezpečnost by měla být při práci na žebříku nejvyšší prioritou, a to zejména za mokra. Jde pravděpodobně o nejvíce rizikovou činnost, která je spojena s čištěním okapů. Pokud byste měli dodržet jenom jedno pravidlo pro čištění okapů ze všech, je to právě toto.

 

Vsaďte na trvalou ochranu

Pokud hledáte snadný způsob, jak se vyhnout potížím s čištěním okapů, instalace krytu okapů je vynikající volbou. Se správným typem krytu okapů můžete zcela eliminovat nutnost čištění okapů, a tím se vyhnete nebezpečným činnostem.

Je však nutné vybrat kvalitní kryt okapů, abyste zajistili jeho správnou funkci. Levné okapové pletivo má tendenci se časem ucpat, což v první řadě maří účel pořízení okapového krytu. Místo toho zvažte spolupráci s ověřenými společnostmi, které vám zajistí na instalaci záruku. Budete mít tak na nějakou dobu klid.

Budete se tak moci pohodlně usadit a odpočívat při sledování deště, místo abyste si dělali starosti s nouzovým čištěním okapů. Investice do kvalitního krytu okapů je proto chytrá volba pro majitele domů, kteří se chtějí vyhnout nepříjemnostem. Navíc se vyhnete jakékoliv možnosti poškodit při čištění povrch střechy. Tím se myslí odloupnutí krytin, nebo, jako v případě většiny plechových střech, jejímu poškrábání.

 

Snažte se žebříku vyhnout

Pro čištění okapů bez lezení po žebříku je k dispozici několik možností vybavení. Jednou z metod je použití tlakové myčky s hůlkou nebo jiného zařízení, které vymetá nečistoty z okapů, zatímco stojíte na zemi. Jde o speciálně zakřivené příslušenství, které bylo pro tuto činnost přímo vytvořeno.

Dalším nástrojem je speciální čistič okapů, který funguje jako kleště. Na vrchní straně tyče je připevněný nástavec, který ovládáte pomocí provázku. Po jeho stáhnutí dojde k sevření nástavce, čímž uchopíte nečistoty a budete tak schopni je bezpečně vyjmout.

Abyste se vyhnuli riziku lezení po žebřících v dešti, je účinnou strategií plánovat čištění okapů dopředu. Můžete si najmout profesionála nebo se do práce pustit sami.

 

Okapy čistěte pravidelně

Odstraněním nečistot z okapů dříve, než se stanou významným problémem, můžete eliminovat nutnost stát na žebříku v mokrých podmínkách. Proto je nejlepší čistit okapy pravidelně na jaře a na podzim. Kdykoli si všimnete, že se ve vašich okapech hromadí nečistoty, nečekejte a věnujte očištění potřebný čas.

 

Fotografie: čištění okapu

 

V deštivých dnech můžete být klidní, protože víte, že vaše okapy jsou čisté a správně fungují. Tím, že věnujete čas údržbě svých okapů, zajistíte jejich efektivní fungování a vyhnete se nutnosti šplhat po žebřících v nebezpečných povětrnostních podmínkách. Pokud prší, k čištění okapů se uchylujte jenom v krizových situacích.

 

Závěrem

Pravidelné čištění okapů je důležité pro ochranu vašich základů domu a prevenci případných škod způsobených vodou a nečistotami. I když se tato činnost může zdát náročná, s potřebným vybavením a správným přístupem to lze zvládnout snadno a bezpečně.

Je důležité mít na paměti zásady bezpečnosti a zajistit si zdatného pomocníka, který vám bude po ruce. Pokud budete okapy pravidelně čistit a pečovat o ně, můžete zajistit dlouhodobou ochranu svého domu.

 

Jakub Novák, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..