KDYŽ MEDIÁTOR JEDNÁ SE STRANAMI ODDĚLENĚ: JAK TO PROBÍHÁ?
V rámci mediace se může přistoupit k takzvanému oddělenému jednání. Zjistěte, co to znamená a kdy je možné takový princip využít.
Co je oddělené jednání v mediaci
Mediace spočívá v tom, že se strany sporu sejdou s mediátorem a společně se snaží najít nejlepší řešení jejich konfliktu. I přesto je ale možné vést část mediace odděleně.
Zpravidla se k takovému principu přistupuje ve chvílích, kdy je nutné mluvit o věcech, které jedna strana nechce rozebírat před tou druhou. Zároveň se však stále jedná o záležitosti, které musí mediátor vědět.
Kdy k němu lze přistoupit?
Oddělené jednání je možné provádět v případě, že s ním všechny strany sporu souhlasí. Pokud jedna ze stran sporu oddělené jednání vést nechce, jednoduše k němu vůbec nedojde. V takovém případě by mediace pokračovala klasickým způsobem, případně by došlo k jejímu přerušení.
Z hlediska času lze oddělené jednání do mediace zakomponovat prakticky kdykoliv. Přistoupit k němu tedy lze jak na začátku mediace, tak i kdykoliv v jejím průběhu.
Jak oddělené jednání probíhá
Mediátor nejprve stranám sporu vysvětlí, jak oddělené jednání bude probíhat. Zároveň se s nimi domluví na orientační době, po jakou budou strany sporu jednat odděleně.
Vše, co se mediátor na odděleném jednání dozví, je důvěrné. Vzhledem k tomu je třeba, aby mediátor důsledně dodržoval princip mlčenlivosti.
Pamatujte také na to, že v rámci tohoto jednání nedochází k domlouvání strategie vůči druhé straně. Oddělené jednání slouží spíše k tomu, aby mediátor dokázal lépe pochopit každou ze zúčastněných stran. Ve většině případů právě tento princip dokáže mediaci posunout vpřed.
Více informací ze světa mediace najdete na https://www.institutpromediaci.cz/.