fbpx
Fotografie: Mediátor

KDYŽ MEDIÁTOR JEDNÁ SE STRANAMI ODDĚLENĚ: JAK TO PROBÍHÁ?

V rámci mediace se může přistoupit k takzvanému oddělenému jednání. Zjistěte, co to znamená a kdy je možné takový princip využít.

Co je oddělené jednání v mediaci

Mediace spočívá v tom, že se strany sporu sejdou s mediátorem a společně se snaží najít nejlepší řešení jejich konfliktu. I přesto je ale možné vést část mediace odděleně.

Zpravidla se k takovému principu přistupuje ve chvílích, kdy je nutné mluvit o věcech, které jedna strana nechce rozebírat před tou druhou. Zároveň se však stále jedná o záležitosti, které musí mediátor vědět.

Kdy k němu lze přistoupit?

Oddělené jednání je možné provádět v případě, že s ním všechny strany sporu souhlasí. Pokud jedna ze stran sporu oddělené jednání vést nechce, jednoduše k němu vůbec nedojde. V takovém případě by mediace pokračovala klasickým způsobem, případně by došlo k jejímu přerušení.

Z hlediska času lze oddělené jednání do mediace zakomponovat prakticky kdykoliv. Přistoupit k němu tedy lze jak na začátku mediace, tak i kdykoliv v jejím průběhu.

Jak oddělené jednání probíhá

Mediátor nejprve stranám sporu vysvětlí, jak oddělené jednání bude probíhat. Zároveň se s nimi domluví na orientační době, po jakou budou strany sporu jednat odděleně.

Vše, co se mediátor na odděleném jednání dozví, je důvěrné. Vzhledem k tomu je třeba, aby mediátor důsledně dodržoval princip mlčenlivosti.

Pamatujte také na to, že v rámci tohoto jednání nedochází k domlouvání strategie vůči druhé straně. Oddělené jednání slouží spíše k tomu, aby mediátor dokázal lépe pochopit každou ze zúčastněných stran. Ve většině případů právě tento princip dokáže mediaci posunout vpřed.

Více informací ze světa mediace najdete na https://www.institutpromediaci.cz/.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..