fbpx
Fotografie 3 cvičení s mandalami pro seniory

Mandala a 3 cvičení s mandalami pro seniory

Mandala a její harmonizující a relaxační účinky známé. Ať už jde o jejich samotné kreslení podle momentální nálady a inspirace, či o vybarvování mandalových omalovánek, mandaly mají zvláštní schopnost upokojit emoce a nastolit v duši klid.

Málokdo však ví, že můžeme jejich pozitivní účinek spojit s procvičováním dalších částí našeho mozku a oddálit tak riziko nástupu demence. Ukážeme si několik možností, jak příjemně a zároveň smysluplně strávit čas u vybarvování mandaly.

Mandala a cvičení pro krátkodobou paměť

Budete potřebovat mandalové omalovánky, pastelky a papír s připraveným prázdným kruhem a naznačeným středem.

mandala
mandala
  • vyberte si mandalu podle momentální nálady a vybarvujte tak, jak jste zvyklí. To znamená na vašem oblíbeném pohodlném místě, můžete si pustit hudbu apod.
  • vnímejte mandalu jako celek a soustřeďte se při práci i na jednotlivé její části
  • po dokončení ji odložte a dejte si přestávku u jiné činnosti. Můžete třeba umýt nádobí, dojít si nakoupit apod.
  • vezměte si papír s prázdnou mandalou a zkuste nakreslit a vybarvit, co jste si zapamatovali. A nebojte se, není to na známky, takže nikdo nebude kontrolovat, jak moc jste to trefili.

Stále je to relaxační činnost, která vás má bavit, a po prvních nezdarech postupem času zjistíte, jak se zlepšujete. Někomu se podaří vystihnout tvary a detaily, jinému barevnou náladu a celkové vyznění.

Naučte se vyrobit si mandaly pro radost i omalovánky pro dospělé, objevte v sobě svoji kreativitu a odbourejte stres. Online kurz s názvem “Mandaly pro radost – omalovánky pro dospělé” je pro vás připraven.

Mandala a cvičení pro propojení hemisfér

Budete potřebovat mandalové omalovánky a pastelky. Cvičení je velmi jednoduché – zkuste mandalu vybarvit druhou rukou, než jakou jste zvyklí. Takže praváci levou, leváci pravou.

Nezvyklá činnost a zapojení nedominantní ruky vytváří v mozku nová propojení mezi oběma hemisférami, a stejně tak propojuje vaši praktickou a emocionální stránku, realistickou a intuitivní.

Mandala a cvičení pro epizodickou paměť

Budete potřebovat mandalové omalovánky, pastelky, fotky a památky na významné okamžiky vašeho života.

  • začínáte relaxací, vzpomínáním na některou osobně významnou událost vašeho života. Třeba školu, svatbu, narození dětí, hezkou dovolenou. Připomeňte si to fotkami, suvenýry, hudbou, kterou jste tehdy poslouchali, nebo specifickou vůní.
  • pokuste se emoce skryté ve vašem příběhu, celou náladu vložit do vybarvované mandaly, při práci zůstaňte u vzpomínek. Uvidíte, jak se vám začnou postupně vynořovat další detaily, vkládejte jejich barvy do obrázku.
  • nakonec si práci zařaďte do složky nebo si k ní poznačte, které události vašeho života se týkala, až se k ní budete chtít po čase vrátit. Můžete si tak vytvořit celé vzpomínkové album.

Chci vstoupit do kurzu ZDARMA

Relaxace s mandalami nad osobními vzpomínkami nejenom pomáhá procvičit epizodickou paměť, znovu prožít vzpomínky a s nimi spojené emoce, ale pomůže vám také v událostech vašeho života nalézt smysl, uvidět jejich hlubší kontext.

Podívejte se na video z online kurzu

Podívejte se na další kreativní online kurzy nejen pro začátečníky. Online kurzy se vstupem zdarma najdete ZDE.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..