fbpx
zasklená terasa

Na co všechno se připravit, když si chcete dát zasklít balkon?

V posledních letech se při modernizaci a revitalizaci sídlišť klade důraz na celkový vzhled domu, ale zároveň také na funkčnost. Mimo jiné roste zájem o zasklívání balkonů. Chystáte se i vy využít této možnosti? Pojďme se společně podívat na co všechno se připravit, když si chcete dát zasklít balkon.

Proč zasklít?

Zasklívání balkonů není pouze trendem, má i nespočet výhod. Patří mezi ně: 

  • Úspora energie: úspory energie byly prvním důvodem, proč se začaly balkony zasklívat. Zasklením ušetříte až 20-30 % energie. Sklo také chrání balkon před větrem a deštěm.
  • Omezení hluku: sklo je dobrý izolant a stejně jako ven neuniká teplo, dovnitř nepronikne hluk, což ocení hlavně lidé ve větších městech.
  • Omezení prašnosti: zasklením balkonu se omezí prašnost v přilehlém pokoji až o 90%.
  • Větší využití bytu: se zasklením přichází možnost využít balkon např. jako zimní zahradu.
  • Zvýšení soukromí a bezpečí: zvlášť obyvatele přízemních bytů zasklení jistě potěší. Snižuje se riziko nevítané zlodějské návštěvy. Pro zloděje bývá zasklený balkon překážkou a spíše si vyberou balkon otevřený.

 

Nevýhody zaskleného balkonu

  • Horko: v létě se může snadno z vašeho balkonu stát skleník, v kterém je nedýchatelno. Zvlášť, pokud je váš balkon orientován na jižní stranu. V takovém případě je dobré přemýšlet o dobrém zastínění.
  • Riziko plísně: sklo je materiál, na kterém kondenzuje voda a zvyšuje se tak vlhkost v prostředí, která je příznivá pro vznik plísní. Abyste se plísni vyhnuli, je nutné dostatečně často větrat.

 

První kroky vedou na stavební úřad

V případě, že jste se rozhodli zasklít balkon, vaše první kroky by měly vést na příslušný stavební úřad, kde se dozvíte potřebné informace. Výklady jednotlivých úřadů se totiž liší a může se stát, že v určitých případech, jako je např. bezrámové zasklení, nebudete stavební povolení potřebovat.

V případě, že v panelovém domě už někdo zasklený balkon má, je možné, že stavební povolení bylo vyřízeno např. pro celý panelový dům. Někde se to naopak řeší pro každý byt zvlášť. Vše je tedy opravdu velmi individuální. Podmínky pro vás se dozvíte na konkrétním stavebním úřadě.

 

Tip: Ještě před samotnou instalací zasklívacího systému by měl odborník posoudit technický stav balkonu a je-li nevyhovující, mělo by nejprve dojít k jeho rekonstrukci či zateplení.

 

Jak dál?

Když jsou vyřízeny veškeré papíry, je na řadě výběr firmy, od které si necháte balkon zasklít. Na trhu můžete vybírat z množství firem, které tuto službu dnes nabízejí.

 

Tip: Nezapomínejte se dívat na hodnocení a reference od předchozích zákazníků!

 

Na základě rozměrů balkonu a fotografií, popř. plánků vám vámi vybraná firma udělá cenovou nabídku na zasklení. V případě domluvy vás doma navštíví technik, který si balkon zaměří.

Následně dochází k posledním úpravám. Většina firem vám dnes předloží video i foto návrhy i ve více alternativách. Na základě domluvy pak proběhne samotná montáž. Ta je obvykle během několika hodin hotová a provádí se pomocí vakuových přísavek a manipulační techniky.

 

Sklo s rámem nebo bez rámu?

 

Rámové systémy

Rámové systémy mohou být o něco dražší než bezrámové. Použitým materiálem je kromě skla také hliník, z kterého je často vyroben rám. K vyhotovení rámu se může využít i jiných materiálů jako je dřevo nebo plast.

Tento systém lépe odolává nepříznivému počasí, protože rámy lépe těsní.

Bezrámové systémy

Skleněné tabule v tomto případě nemají žádnou konstrukci a při použití posuvných skel se dá otevřít téměř celá plocha balkonu. Obvykle se pro výrobu používá sklo o síle 6 mm vsazené do plastového profilu.

 

Cena

Ceny zasklívání balkonů jsou různé a odvíjí se od firmy, od využití systémů, velikosti vašeho balkonu a dalších. Obvykle se cena za 1 m² pohybuje od 2 000 do 5 000 Kč. Cena balkonu zasklení se tak orientačně může pohybovat okolo 25 000 Kč.

 

Tip: V případě, že k zasklení balkonů dochází v celém panelovém domě, vyjde vás levněji, protože firmy dávají poměrně hezké množstevní slevy.

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..