fbpx
dekorace do bytu

Jak si zútulnit bydlení pomocí jednoduchých dekorací a jak se vyhnout kýčům

Často přicházíme do domácností, které přetékají kýčovitými sběrači prachu, jako jsou keramická zvířátka apod. Na druhou stranu se také rozmáhá sterilní a hladké bydlení s holými stěnami a bez dekoračních prvků. Pro ty, co si zařizují nové bydlení, modernizují staré příbytky anebo zútulňují aktuální prostory přinášíme návod na to, jak využít hezkých dekorací a nemít domácnost přeplněnou kýči.

Útulný domov dělají doplňky, které jsou pro nás nějakým způsobem vystihující, uklidňující a navozují příjemnou a klidnou atmosféru. Kde je ale hranice mezi vkusným doplňkem a nadbytečným kýčem?

Nebrat všechno, ale přemýšlet

Jedním ze základních pravidel pro jakékoliv zařizování je: “Neber všechno, co se ti líbí nebo je ve slevě. Naopak přemýšlej nad tím, k čemu se to hodí, jestli to má využití nebo na to bude jen padat prach.”

Co to tedy znamená? Bydlení je celek, nikoliv jednotlivé prvky. Je tedy potřeba k němu tak přistupovat. Proto vždy přemýšlejte nad stylem a designem svého bydlení. Pokud jste začali zařizovat domácnost dle feng shui, skandinávského stylu apod., držte se ho i při vybírání dekorací.

 

Květin není nikdy dost

Pro někoho samozřejmost, pro jiného cizí vesmír. Ne každý je zahradník tělem i duší. Spoustě lidem, nebojte si to přiznat, umírá jedna kytka za druhou. Z vlastní zkušenosti si dovolíme tvrdit, že je to jen dočasná situace. Vytrvejte, jakmile se jediné rostlince začne dařit, kletba je prolomena.

 

Jak si zútulnit bydlení pomocí jednoduchých dekorací

Rostliny jsou jednoznačně základní dekorací každého domova. Je vědecky dokázané, že pohled na zelenou barvu uklidňuje a navozuje pocit klidu a míru. Navíc přírodní krása v každé rostlině zútulní atmosféru v mdlé kanceláři.

 

Tip: Jestliže se vám s rostlinami stále nedaří, kaktusy nebo sukulenty to jistí. Tyto druhy nevyžadují téměř žádnou péči a bez vody to nějakou dobu vydrží.

 

Svíčky nejen na výpadky elektřiny

Zásobu svíček bychom měli mít nejen pro případ výpadku elektřiny. Není nutné svíčky za každou cenu zapalovat. Zútulnit místnost dokáží pouhou přítomností. S plápolajícím plamínkem voňavých svíček připravíte romantiku pro svou drahou polovičku, ale vykouzlíte i příjemné relaxační prostředí pro svůj klid.

 

Tip: Originální dekoraci jde vytvořit např. z použité skleničky od okurek, kamínků a svíčky. Probuďte v sobě kreativního ducha a pohrejte si s výzdobou.

 

Fotografie zvěčňující důležité milníky a osoby

Jednoduchý rámeček, vkusné aranžmá, zdroj vzpomínek nebo dekorace do bytu – tohle, a ještě mnohem víc mohou představovat pouhé fotografie. Ať už své fotografie umístíte na zeď nebo do poliček, vždy budou navozovat ten opravdový pocit domova.

Pokud nepatříte mezi ten typ lidí, kteří rádi vystavují na odiv své tváře, vyberte umělecké fotografie přírody, domácích mazlíčků nebo zajímavých budov. Neomezujte se a kombinujte fotografie své rodiny, přírody nebo obrazy.

 

Tip: Vybírejte stejné rámy, nebo alespoň stejné barvy. Když je každý pes jiná ves, může to působit rušivě.

 

Přírodní materiály do každé domácnosti

Porcelánovým soškám anděla či zvířat pravděpodobně již odzvonilo. Dnes přicházejí do módy přírodní dekorace. Pro hřejivý pocit přírody mezi dekorační prvky zakomponujte krom samotných rostlin i jiné přírodní krásy. Můžete zvolit dřevěnou lucernu, ozdobu na zeď ze šišek, kamínků a větviček apod.

 

DIY dekorace do bytu

 

U přírodních dekorací existuje jedna velká výhoda – za vkusný a designový doplněk není nutné platit zlatem. Jestliže máte alespoň trošku tvořivého ducha nebo šikovné děti, často stačí zajít na procházku do lesa či parku, posbírat několik málo větviček, šišek, kamínků nebo šípků a dekorační předměty si vyrobit svépomocí.

 

Tip: Velmi působivě vypadají i dřevěné misky naplnění šiškami a sušenými rostlinami jako je např. šípek. A pocit koupele jako u moře dodají sklenice plněné mušlemi a pískem.

 

Osvětlení nebo dekorace?

Své kouzlo má tako dekorační osvětlení. Nemáme na mysli zrovna klasický lustr či bodovky na stropě. Zalíbení možná najdete v svérázném osvětlení po stěnách. Často se používají dekorační světýlka k znevšednění ozdobných váz.

 

Dekorační prvky dle svátků a ročních období

Vánoční šílenství plné Santa Klausů, vánočních stromků, betlémů apod. I tak si lidé zdobí své příbytky v tomto vánočním období. Ale nejen vánoční svátky, ale i Velikonoce, dušičky nebo celkově každé roční období doprovází určitá výzdoba.

  • Nebojte se na jaře veselých barev (např. zelená, růžová, žlutá, světle modrá nebo oranžová) a barevně kvetoucího jarního kvítí (tulipány, narcisy, kočičky atd.).
  • V létě můžete dát prostor svým oblíbeným prvkům, které vám připomínají toto teplé období. Prvky připomínající Karibik či středomoří zajistí pohodové léto i bez moře.
  • Pro podzim je charakteristické barevné listí, kaštany, žaludy apod. Proč jimi tedy nevyzdobit i své bydlení? Pro toto období se hodí také proutěné či pletené materiály.
  • Zimu nemusí doprovázet jen kýčovité vánoční doplňky. Zútulnit si domov můžete i hřejivými dekami, svíčkami nebo lucernami.

A jak moc útulné to máte doma vy? Rozhlédněte se. Nechybí vám něco? Nebo naopak nepřebývá?

Napsala: Kohoutová Klára

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..