fbpx
Fotografie: návod , jak využívat satén při šití

Návod, jak využívat satén při šití

Zlatým pravidlem každého šití je používání kvalitních materiálů. Pokud hledáte látku, která dodá vašim šicím projektům luxusní a elegantní vzhled, satén by mohl být tou správnou volbou. Je třeba mít ale na paměti, že práce s ním není vždy snadná.

Připravili jsme proto pro vás návod, jak správně satén při šití používat a dosáhnout tak pěkné práce. V článku se dozvíte také potřebné informace o saténu jako materiálu a mnoho dalšího. Jste připraveni rozšířit své znalosti a zlepšit své šicí dovednosti?

Satén

Saténové látky bývají vyrobeny z bavlny, hedvábí nebo umělých vláken, které jsou utkány tak, aby povrch byl hladký a lesklý. Saténové látky jsou známé hebkostí, jemností a luxusním vzhledem.

Jednou z nejvýraznějších vlastností je jeho lesklá povrchová struktura. Díky tomu lze ze saténu vytvářen nápadité a efektní střihy. Saténová tkanina se také dobře drží a nezačne se hned kroutit jako jiné tkaniny, což umožňuje dosahovat při šití pevnějších švů.

 

Fotografie: satén

 

Vzhledem k tomu, že satén může být vyroben z různých druhů materiálů, existují různé typy saténů s různými vlastnostmi. Hedvábný satén je mnohem jemnější než satén z bavlny nebo umělých vláken, na druhou stranu satén z umělých vláken se vyznačuje zase mnohem větší odolností a snadnější údržbou.

Satén je vhodný pro různé druhy šití, lze jej použít pro výrobu společenských šatů, kostýmu, povlečení a bytového textilu.

Rady a tipy pro šití ze saténu

Pokud chcete začít šít ze saténu, je dobré vědět něco málo o vhodné technice a přístupu k této specifické látce. Zde přinášíme několik jednoduchých tipů, jak se saténem pracovat:

  • Než začnete se saténem pracovat, nechte ho nejprve chvíli odpočinout, aby se vlákna uvolnila a poté jej vyžehlete na nízkou teplotu.
  • Pokud budete se saténem pracovat úplně poprvé, zkuste to nejprve nanečisto na cvičném kousku, abyste si zvykli na tento specifický materiál.
  • Při šití ze saténu je vhodné používat především jemné jehly a nitě, které nebudou poškozovat jemná vlákna materiálu.
  • Pokud je to možné, připevněte satén ještě před šitím k papíru nebo jinému materiálu. Sníží se tak riziko posunu tkaniny a vy budete mít větší jistotu při samotném šití.
  • Při stříhání saténu používejte nůžky s ostrou čepelí, aby se vám okraje netřepily.
  • Když spojujete 2 kusy saténu k sobě, pracujte tak, abyste tkaninu co nejméně poškodily. Mezi takové techniky patří prošívání spojů a pozvolné připevňování tkaniny pomocí špendlíků.

 

Tip: Satén není jediný materiál, s kterým se můžete naučit pracovat. Víte, jak využít teplákovinu?

 

Jednoduché návody na šití ze saténu

V této části článku si představíme jednoduché návody, jak šít ze saténu. Je třeba vzít ale v potaz, že návody jsou spíše obecné, pokud jste se rozhodli skutečně si něco vytvořit, musíte mít představu o jasném střihu a postupu práce podle konkrétního návodu.

Šaty ze saténu

Rozhodli jste se pro šití šatů? Saténové šaty mohou být vyrobeny v různých stylech, barvách i délkách. Jedná se ale o velmi elegantní šaty, které jsou vhodné i na různé speciální příležitosti, jako jsou svatby, plesy nebo večírky.

Vytvořit můžete šaty krátké, dlouhé, s rozparkem nebo bez něj. Mohou být jednobarevné, ale přidat můžete i různé výšivky a další detaily.

K výrobě takových šatů budete potřebovat saténovou tkaninu, jemné jehly a nitě, nůžky, kvalitní šicí stroj, kovové klipy a špendlíky, zip a podle potřeby také podšívku.

Nejprve musíte mít jasnou představu o střihu vašich šatů. Pro začátek doporučujeme zvolit jednoduchý střih s minimálním počtem spojů. Jestliže potřebujete pomoci s výběrem střihu, zkuste vyhledat návody online nebo si kupte střih.

 

Fotografie: saténové šaty

 

Pro ušití šatů pracujte s kvalitní saténovou látkou. Pamatujte na to, že kvalitní látka znamená i kvalitní výrobek. Před šitím satén vyžehlete a následně zkontrolujte, zda tkanina opravdu není nikde pomačkaná.

Dále budete muset pokračovat podle konkrétního návodu, střihy šatů se od sebe odlišují. Vždy ale dbejte na správné napnutí tkaniny. Upevňujte si látku špendlíky nebo klipy tak, aby neklouzala.

 

Povlečení ze saténu

Lidé si saténové oblečení velmi oblíbili kvůli jeho příjemnému lesku a hebkosti. Satén je pro spaní jako stvořený, protože je příjemně měkký a pohodlný. Navíc se satén snadno udržuje, a pokud je správně tkaný, většinou je i poměrně odolný. Poslední výhodou saténu, kterou zmíníme, je to, že  saténové povlečení dobře vypadá a zvyšuje se tak estetika ložnice. Jak ale takové saténové povlečení ušít?

Na začátku si vyberte kvalitní satén a udělejte si jasno o rozměrech, hlavně polštářových. Před šitím tkaninu vyžehlete, stejně jako při šití šatů a začněte stříhat. Satén při šití postupně upevňujte, aby neklouzal a vždy přežehlete přeložky švů.

Krok za krokem sešívejte povlečení v souladu s návodem. Opatrně zaoblete rohy povlečení. Až se dostanete k hornímu okraji, nechte dostatek k volné látky pro založení. Jakmile máte povlečení prošito, přeložte ho naruby tak, aby švy byly na vrcholu jedné strany.

 

Tip: Víte, jaké materiály jsou vhodné na šití outdoorového oblečení?

 

Záclony ze saténu

Záclony ze saténu disponují stejnými výhodami a nevýhodami jako saténové povlečení. Mezi výhody patří elegantní vzhled, jemná a hebká struktura. Saténové záclony se mohou hodit do interiérů, jako jsou ložnice, jídelny nebo obývací pokoje. Vybírejte barvy, které se budou hodit do interiéru.

Nejprve si změřte velikost okna, u kterého by měly záclony viset a k tomuto rozměru přidejte 10 cm z každé strany, které potom založíte. Dále už se stejně jako v ostatních případech postupuje dle návodu. Záclony si můžete vybrat jednoduché nebo mohou být zdobené dekorační výšivkou. Jakmile máte záclony prošité, založte je kolem okrajů a vyžehlete.

 

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..