fbpx
Fotografie: jak investovat do zlata

Návod na investování do zlata. Kde a jak jej koupit?

Investice do zlata je jednou z nejklasičtějších a nejznámějších forem investování vašeho kapitálu. Jaký je nejlepší způsob, jak investovat do zlata? Jak jej koupit? Měli byste si vybrat fyzické nebo papírové zlato? Na tyto a další otázky odpovíme v dnešním článku.

Proč investovat do zlata?

Fantazii každého z nás zažehnou obrázky zakopaných zlatých truhel nebo obrovských podzemních trezorů. Zlato po staletí hrálo roli cenného aktiva, které lze snadno směnit za jiné zboží – zejména v době krize nebo ozbrojeného konfliktu.

Výhodou zlata oproti jiným formám investic je, že dlouhodobě uchovává kupní sílu. Fiat měny – tedy ty, které nejsou kryty hmotným zbožím, tedy všechny moderní měny – lze snadno rozmělnit dotiskem a inflací. Akcie zase mohou dosáhnout haléřového zhodnocení, když daná společnost upadne do bankrotu.

Zlato oproti tomu nikdy najednou neztratí svou sílu a hodnotu (v důsledku omezené nabídky) – jeho hodnota zůstane zachována, a to i při různých bouřích na finančních trzích.

 

Tip: Přemýšlíte nad investicí do zlata? Skvělá volba. Zlato je totiž perfektní investice pro začátečníky, kteří ještě nemají příliš mnoho zkušeností.

 

Unce zlata (31,1 gramu) v roce 1920 stála 20 dolarů a v roce 2020 prolomila hranici 2000 dolarů, takže mluvíme o stonásobném nárůstu ceny.

Stalo se však zlato tak drahé, nebo se kupní síla dolaru snížila? Je to hodnota dolaru, která drasticky klesla kvůli zředění měny přes dotisk během těžkých ekonomických let. Zlato napříč léty udrželo svou kupní sílu.

Od konce 19. století do začátku 1. světové války byl takzvaný „zlatý standard”, ve kterém jednotka peněz odpovídala určité váze tohoto kovu. Válečné výdaje však vyvolaly potřebu zajistit výrobu peněz nezávislou na skutečných zdrojích zlata. Od té doby jsou valuty vystaveny ztrátě své původní hodnoty v důsledku možnosti jejich průběžné výroby dotiskem.

 

Jak koupit zlato?

Již víme, že zlato je solidní aktivum, které by si mělo dlouhodobě držet svou hodnotu. Investice do zlata má však mnoho jmen.

Můžeme se rozhodnout nakoupit fyzické zlato v mincovnách ve formě slitků nebo mincí, nebo investovat do různých typů finančních nástrojů (např. CFD nebo ETF), které jsou založeny na ceně tohoto kovu.

Jak investovat do zlata a jaké jsou na trhu možnosti?

Investice do fyzického zlata

 

Zlaté cihly

Zlaté cihly prodávané v profesionálních mincovnách, obvykle o hmotnosti 1 gram až 1 kilogram. Cena za gram klesá s hmotností tyčinky. Jednogramová tyčinka k 26. září 2022 stála cca 1700 Kč a kilogramová 1 400 000 Kč. V případě kilogramu cena klesá o 18 % oproti ceně za gram zlata. Stojí za to připomenout, že velké bary jsou méně likvidní (obtížněji se prodávají), pokud například dojde k ozbrojenému konfliktu.

 

Mohlo by vás zajímat: Věděli jste, že zlato bylo prvním kovem, který se používal k opravě zubu? Pro jeho přílišnou měkkost se postupně vyvinuly speciální dentální zlaté slitiny. Dnes už se zubní implantáty vyrábí z celé řady různých materiálů.

 

Bullion coins

Bullion coins, neboli investiční mince, většinou neváží gramy, ale unce. Můžeme získat uncové mince nebo menší, např. ty o váze 1/10 nebo 1/25 unce. Nejčastěji nejsou celé ze zlata, různé příměsi zvyšují trvanlivost takových investičních produktů. V případě slavných Kruggerandů se k unci ryzího zlata (ryzost 999,9) přidává 2,83 gramů mědi, aby byly zlaté mince odolnější vůči oděru.

 

Fotografie: investování do zlata

Numismatika a další sběratelské předměty

V případě sběratelských mincí, šperků nebo různých jiných zlatých artefaktů, jako jsou podkovy nebo figurky, není skutečná váha kovu až tak důležitá. Mnohem důležitější je sběratelská hodnota, která může být vyšší než skutečná hodnota slitku.

 

Investice do papírového zlata

ETF

Jedná se o zkratku pro Exchange Traded Fund, tedy fond kótovaný na burze, který je navržen tak, aby odrážel chování ceny daného podkladového aktiva, v tomto případě zlata. Tyto fondy buď drží skutečné zlato, nebo operují na základě kontraktů tím, že své jednotky kótují na burzách cenných papírů.

Nákupem typického zlatého ETF přirozeně vyděláváme, když cena slitků roste. Na zlato je možné investovat i do reverzního ETF, díky kterému lze vydělávat na poklesu ceny tohoto drahého kovu. V případě ETF platíme náklady na jeho správu (např. 0,5 %) a provizi za nákup takových akcií, pokud si broker účtuje příslušný poplatek.

 

Futures kontrakty

Futures kontrakty na zlato jsou především doménou newyorské komoditní burzy (COMEX), kde jeden kontrakt odpovídá 100 uncím zlata. Takové kontrakty umožňují vsadit se s jiným účastníkem trhu, jakým směrem se bude cena zlata ubírat. Díky tomuto řešení můžete vydělat i na klesajících cenách této suroviny.

 

CFD kontrakty

Kontrakty mohou mít i formu „sázky“, ale ne s jiným účastníkem trhu, ale s brokerem. Na takové smlouvy se specializují různí brokeři a makléřské domy. CFD jsou ceněny pro své vzestupy a pády a možnosti pákového efektu.

 

Kdo určuje cenu zlata?

Cenu zlata stanovuje London Bullion Market Association (LBMA). Tato instituce poskytuje aktuální cenu tohoto kovu dvakrát denně. Cena zlata je ovlivněna situaci na finančních trzích, množství přírodních zdrojů této suroviny, náklady na její těžbu nebo inflaci v předních ekonomikách.

 

Jak na investování do fyzického zlata?

Nyní si povíme něco více o investování do fyzického zlata. Výkup této komodity ve fyzické podobě by měl probíhat pouze v profesionální mincovně s dobrými posudky, která zaručuje profesionální výkup zlata, když se rozhodneme jej prodat.

Nákupem zlata mimo tento specializovaný prodejní kanál můžeme mít po mnoha letech velké problémy s likvidací naší investice za správnou cenu.

Jedna věc nás může překvapit, když se chystáme na nákup mincí nebo barů. Cenový rozdíl mezi mezinárodním směnným kurzem zlata a oceněním produktů nabízených v mincovnách. Sazba grafu (stanovená Cenou zlata LBMA) určuje tzv. cena SPOT, tedy velkoobchodní cena.

Cena mincí a slitků bude o 5-7 % vyšší než cena SPOT, protože zahrnuje náklady na jejich ražbu a provizi pro výrobce a mincovnu. Na druhou stranu garantovaný zpětný odkup mincovnou je obvykle realizován za cenu SPOT sníženou o 2 %.

To ukazuje jednu z největších nevýhod investování do fyzického zlata – spread je velmi vysoký. Krátkodobě jde o zcela nerentabilní investiční strategii. Někdy trvá několik let, než se tento kov stane dražším, aby se vyrovnaly náklady na šíření.

Před výčtem výhod nákupu fyzického zlata přejděme ještě k jedné problematice, kterou lze vnímat jako nevýhodu této formy investice.

 

Fyzické zlato v trezoru nebo psacím stole

Fyzická investiční aktiva je třeba někde uložit. Pokud máme jednu zlatou minci, zásuvka psacího stolu může být tím správným místem, kam ji schovat. Když je však celý balík mincí nebo jsme si koupili velkou lištu, bylo by dobré postarat se o jejich bezpečnost. Existuje několik řešení:

 • Zanechání zlata do úschovy v mincovně
 • Nákup domácího trezoru
 • Umístění zlata do bankovního trezoru

 

Jednou z největších výhod zlata je možnost s ním obchodovat, pokud by došlo k nečekané finanční krizi nebo ozbrojenému konfliktu. Pokud budeme skladovat zlato mimo domov, za takových chaotických okolností jej nemusíme získat zpět. Když se však rozhodneme slitky skladovat doma, pamatujme na dodatečné náklady spojené s pořízením trezoru.

Někoho může taková „fyzická“ investice i dost psychicky vyčerpat – kvůli neustálým starostem o uložené zlato v domácnosti či externí instituci.

 

Fotografie: jak investovat do zlata

 

Kromě výše uvedených potenciálních nevýhod investice do fyzického zlata má tato forma kapitálové investice i své výhody. Tyto jsou:

 • Ochrana úspor – inflace neovlivňuje ceny zlata
 • Pokud by se zhroutil měnový systém nebo vypukla válka, fyzické zlato by sloužilo jako alternativní prostředek směny zboží
 • Zlato nepodléhá DPH – mluvíme o investičním zlatě jako jsou slitky a mince
 • Prodej investičního zlata se ziskem nepodléhá dani. Za předpokladu, že zlato prodáme až po půl roce od nákupu tohoto cenného kovu

 

ETF a futures na zlato

Investice do fyzického zlata má své limity, a proto finanční trhy vyvinuly řadu nástrojů, které rozšiřují škálu investičních (a často i spekulativních) příležitostí. Investování do zlata na burze probíhá prostřednictvím již zmíněných ETF a kontraktů. Jak ale při ETF investicích postupovat?

Základem je makléřský účet, který nám zpřístupňuje zahraniční burzy, kde se obchoduje se zlatem nebo jsou kótovány finanční prostředky, napodobující kurzový pohyb tohoto drahého kovu. Dobrou volbou mohou být také zlaté CFD (Contracts for Difference). Následující brokeři se specializují na komoditní kontrakty a poskytují přístup k příslušným ETF.

Zlato nemá vždy dlouhé měsíce růstu cen, čehož lze využít sázením na poklesy ceny této komodity. Svou pozici si navíc můžete upevnit pomocí finanční páky – je však vhodné připomenout, že páka funguje oboustranně a můžete kvůli ní také hodně ztratit.

 

Výhody a nevýhody investování do zlata – „fyzické“ vs. „papír“

Investice do fyzického a papírového zlata jsou různé formy kapitálových investic a nemají mnoho společného. Fyzické zlato se vyplatí používat pro dlouhodobé investice, zatímco papírové zlato bude ziskovější v kratším období. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto dvou forem investování?

 

Fyzické zlato (bary, zlaté mince)

Výhody

 • Schopnost dlouhodobě uchovávat kupní sílu úspor
 • Nejlepší prostředek směny v případě ozbrojených konfliktů a hyperinflace, kdy se z fiat měn stávají jen zbytečné hromady papíru
 • Bez DPH
 • Žádná daň z příjmu (pokud se zlato prodá alespoň půl roku po jeho nákupu)

Nevýhody

 • Zlato se musí někde skladovat, což může být komplikované a stresující
 • Rozpětí mezi nákupem a prodejem fyzického zlata může být 10 % nebo i více
 • Zisk možný až po mnoha letech

 

TIP: Investování jako spoření na důchod – proč začít co nejdříve?

 

Papírové zlato (kontrakty, ETF)

Výhody

 • Možnost vydělat peníze v krátkém čase
 • Nízké rozpětí mezi nákupem a prodejem zlata
 • Zlato nemusíte fyzicky skladovat
 • Možnost hrát na poklesy a využívat páku

 

Nevýhody

 • Někdy komplikovaná povaha finančních nástrojů založených na směnném kurzu zlata
 • Zlato není vlastněno skutečným způsobem, nevyužijeme ho v těžkých dobách, například během války
 • Daň z příjmu

 

Shrnutí

Jaký je nejlepší způsob, jak investovat do zlata? Vše záleží na konkrétní situaci a našem záměru.

Pokud uvažujeme o dlouhodobé investici a máme možnost bezpečně uložit cennosti, je lepší zvolit fyzické zlato.

Pokud však uvažujeme o rychlejším vydělávání a chtěli bychom vydělávat peníze i během propadu, zvolíme finanční nástroje podle kurzu zlata – např. CFD kontrakty.

Tomáš Konieczny, obsahový a SEO specialista

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..