fbpx
O kolumbáriích neboli urnových hrobech

O kolumbáriích neboli urnových hrobech

V České republice si stále větší oblibu získávají tzv. kolumbária – architektonické stavby sloužící jako hromadné hrobky. Jsou vybaveny speciálními výklenky, do kterých jsou umístěny urny s popelem zesnulých. Každý z nich je označen pamětní dlaždicí zesnulého, jehož popel spočívá v hrobě. Tento typ pohřbu má své kořeny v dávné minulosti – ve starověkém Římě, době prvních křesťanů. Svou renesanci však v současnosti v České republice zažívá především díky rozšířené kremaci, která umožňuje rezignovat na pohřbívání do hliněné či zděné hrobky.

Kolumbaria – hroby s výklenky pro urny

V České republice si stále větší oblibu získávají tzv. kolumbária – architektonické stavby sloužící jako hromadné hrobky. Jsou vybaveny speciálními výklenky, do kterých jsou umístěny urny s popelem zesnulých. Každý z nich je označen pamětní dlaždicí zesnulého, jehož popel spočívá v hrobě.

Tento typ pohřbu má své kořeny v dávné minulosti – ve starověkém Římě, době prvních křesťanů. Svou renesanci však v současnosti v České republice zažívá především díky rozšířené kremaci, která umožňuje rezignovat na pohřbívání do hliněné či zděné hrobky.

Volně stojící kolumbárium – alternativa tradičních pamětních stěn

Dokonalou alternativou k tradičním hrobům pro urny v podobě nástěnných konstrukcí ve tvaru stěny jsou samostatně stojící kolumbária postavená z modulů. Jsou vyrobeny z leštěného žulového kamene tvarovaného do různě velkých kusů.

V závislosti na tom, zda budou vybrána umístění na všech stranách konstrukce nebo pouze na třech, se bude počet výklenků ve stěnách konstrukce lišit. Může se pohybovat od několika desítek až po více než třicet, z nichž každá pojme dvě urny.

O kolumbáriích neboli urnových hrobech

Tento typ uspořádání kolumbárií umožňuje oddělené zóny modulů, což bude vypadat mnohem efektivněji než rovná stěna s výklenky. Takové řešení navíc umožňuje uspořádání laviček a zelených zón na hřbitově tak, aby tvořily souvislou a pohlednou kompozici kolumbárií, která bude ozdobou českých hřbitovů.

Stavba kolumbária

Výrobce a dodavatel kolumbária zajišťuje realizaci celého procesu instalace. Nabídka výstavby kolumbária zahrnuje komplex služeb: architektonický návrh, získání povolení k postavení kolumbária, jeho samotná výroba ve firmě a efektivní a rychlá montáž na hřbitově, kterou provádí profesionální stavební tým.

Velkou výhodou tohoto řešení je možnost budoucího rozšíření modulového systému. Jejich počet lze v čase snadno a rychle navyšovat, což umožňuje časově rozložit výdaje vzniklé v souvislosti se zajištěním prostoru pro nové urny.

Výhody kolumbáriového pohřbu

Uložení popela zesnulých do kolumbária je funkční, ekonomické a ekologické řešení. V první řadě umožňuje ušetřit cenné místo na hřbitovech, které v poslední době v českých měst a obcích ubývá. Postavením kolumbária je možnost v daném prostoru pohřbít ostatky několikanásobně více zesnulých než v tradičních hrobech.

Zpopelnění zesnulého je také ekologicky šetrný postup a mnoho lidí to považuje za projev úcty. Jeho tělo nepodléhá hnilobným procesům, není tráveno červy, ani není vystaveno možnému znesvěcení. Rozhodnutí pohřbít popel blízké osoby v kolumbáriu má navíc ne tak zásadní dopad na rodinný rozpočet.

Tento typ pohřbu je spojen s mnohem nižšími náklady na samotný pohřeb a také odpadá pozdější vybudování drahého náhrobku.

Využití kolumbária – výhoda pro blízké zesnulého

Kolumbárium je také útěchou pro návštěvu hrobů blízkých zesnulého. Toto řešení nevyžaduje časově náročnou údržbu náhrobku. Navíc umožňuje pohodlně a esteticky ozdobit výklenek přiřazený ke konkrétní urně.

Každý výklenek v konstrukci této neobvyklé hrobky je opatřen místem pro zapálení svíčky a vázy z kvalitní nerezové oceli, odolné vůči nepříznivým vlivům počasí. Kytice květin nebo svíčky proto neleží na zemi, ale mají své určené místo a je evidentní, pro kterého zesnulého byly umístěny.

Náklady na stavbu kolumbária

Bez kontaktování firmy nabízející kolumbárium nelze určit náklady na jeho zřízení na některém z místních hřbitovů. Cena stavby kolumbária závisí na několika faktorech: na použitém materiálu, počtu plánovaných modulů a umístění místa, kde má stavba vzniknout. Proto je oceňování kolumbária a práce s ním spojená vždy prováděná v individuálním rozhovoru s klientem a na základě jeho očekávání.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..