fbpx
Fotografie: jak si zútulnit domácnost

Praktický návod na to, jak si jednoduše zútulnit domácnost

“Všude dobře, doma nejlépe”

Zamysleli jste se už někdy nad otázkou, co pro nás tento pojem znamená? Co vlastně dělá z bytu nebo domu skutečný domov? Hlavní odpovědí jsme my a až pak ty doplňky, různé dekorace, barevné akcenty, které našemu domovu dodají určitý šmrnc.

Samozřejmostí je určitě to, že každý z nás má jiný vkus, každý z nás se cítí dobře v něčem jiném, někdo se cítí dobře v minimalistickém stylu, někdo zase naopak v přeplněné místnosti.

“Sto lidí, sto chutí”

Univerzální a přesný návod, jak si zútulnit domov snad ani neexistuje. Existuje však zaručeně několik tipů, kterými si umíme vytvořit pocit příjemného a optického prostředí, a kterými se můžeme inspirovat.

 

Netřeba zapomínat na pěkné životní vzpomínky

Každý z nás má pravděpodobně někde skryté vtipné záběry z cest, umělecké fotografie nebo zachycené jedinečné okamžiky s přáteli či s rodinou.

Určitě bychom je však neměli skrývat. Jelikož takové okamžiky mohou snadno vylepšit a zútulnit náš domov. Navíc se díky nim můžeme usmívat a vzpomenout si na tyto zážitky, kdykoli půjdeme kolem těchto fotografií.

Ať už se rozhodneme pro asymetrickou foto – stěnu v rámečcích, nástěnku s fotografiemi na kolíčky nebo fotokoláž – určitě se se zvěčněnými vzpomínkami vyvěšenými na stěně budeme cítit více doma.

 

Dřevo může vyniknout i doma, nejen v lese

Tento přírodní materiál vnese do každého chladného domu kousek tepla. Určitě to neznamená, že si nyní máme z bytu udělat horskou chatu a obložit celý prostor od stropu až po podlahy dřevem.

Fotografie: jak si zútulnit domácnost

Postačí decentní kousek v podobě regálu, knihovny, stoličky nebo i stolku. Při rozhodování, jaký druh nábytku zvolíme, je třeba rozhodnout podle světla v místnosti a podle toho vybírat, zda budeme volit tmavé nebo světlé dřevo. Určitě hraje roli i styl, jaký se nám líbí a jaký máme vkus.

Bez ohledu na naše preference a druh nábytku jaký zvolíme, bude náš doplněk vypadat skvěle snad všude.

Při volbě tohoto kusu nábytku se vůbec netřeba bát, že nábytek bude v jiné barvě a ten dřevěný kus se k němu nebude hodit. Právě ten dodá naší domácnosti pocit originality a správný kontrast. Nejvíce může vyniknout na stylové obývací stěně.

 

Živé květiny také dělají zázraky

Květiny jsou v každé domácnosti velmi důležité. Nejenže dokáží zkrášlit a zútulnit téměř každý interiér, ale jsou i ideálním pohlcovačem prachu a toxických látek ve vzduchu.

Avšak rostliny bychom neměli umisťovat v prostorách, kde spíme (například v ložnicových kompletech), ale podle možnosti bychom měli rostliny umístit tam, kde je více světla a v blízkosti oken.

Pro pocit relaxu jsou stejně vítány i čerstvě řezané květiny a živé kytice. Takové dekorace nejvíce potěší něžnější pohlaví.

 

Bílé stěny jsou nuda – důležité je, hrát si s barvami

Malované stěny, barevné tapety a výrazné vzory byly trendem v dávných dobách. Takovéto trendy jdou dnes opět do módy. Správným výběrem barvy či tapety dokážeme oživit každý prostor a zároveň jít s různými módními trendy.

V současnosti jsou žhavým módním trendem tapety s inspirací různých kamenů, cihel nebo betonu. Při výběru je třeba dbát na to, aby byl vzor v souladu s místností a nábytkem, který je umístěn v místnosti.

V těch výraznějších vzorech bychom měli následovat pravidlo – méně je někdy více. Ideální možností může být právě kombinace tapety s různými omalovánkami na stěnách a vyhrát si s efekty více materiálů a barev. Už dávno neplatí pravidlo, že musí být v místnosti jen jeden vzor a jedna barva.

 

V žádné domácnosti by určitě neměly chybět koberce, běhouny a kožešiny

Každý z nás si určitě pamatuje časy, kdy v každém pokoji byly natažené koberce s různými vzory. Dnes se takové koberce řadí do retro stylu. Koberce byly vytlačeny plovoucími podlahami nebo dlažbami.

Ale jedno se musí určitě nechat, že v každé domácnosti by určitě měly být koberce, i když malé. Koberce nám chrání podlahu před různým poškozením a vnášejí do prostoru určitý druh elegance.

Koberec může dramaticky změnit vzhled a dojem místnosti. Důležité je proto brát v úvahu velikost koberce, tvar, barvu, textilii koberce. Aktuálním trendem v současnosti jsou kožešiny pohozené v prostorách či před kuchyňskou linkou nebo jen tak v obývací místnosti před obývací stěnou nebo krbem.

 

Handmade dekorace určitě ano!

Handmade dekorace jsou stále velmi moderní, ale netřeba to určitě přehánět. Častokrát jsou to právě tyto doplňky a detaily, které dělají místnost útulnější a stylovější. Polštáře, obrazy, svíčky, vázy – to vše jsou prvky, které naznačí, že jsme doma. Nemusíme zůstat jen při handmade dekoracích. Pro fajnšmekry může být vhodný například luxusní porcelán Villeroy & Boch, který přidá našemu domovu nádech exkluzivity a luxusu.

Základem je dodržet jedno určité pravidlo: Náš byt bychom si neměli zaplácat zbytečnostmi a měli bychom v něm nechat jen opravdu to potřebné. Výběr dekorací závisí však jen na našich osobních preferencích

Jak jsme se mohli dočíst v článku je jednoduché si náš byt nebo dům zútulnit tak, abychom se cítili příjemně. Je však třeba dbát na určité módní trendy a netřeba to přehánět. Vše záleží na našem vkusu a na tom, co všechno chceme v domácnosti mít.

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..