fbpx
Fotografie: Soňa Toboříková - Tvoření z ovčího rouna

Rozhovor se Soňou Toboříkovou o tvoření z ovčího rouna

Dnes si budeme povídat o tvoření z ovčího rouna se Soňou Toboříkovou, která za pomoci této zajímavé techniky vyrábí úžasné obrazy. Udělejte si pohodlí a přečtěte si rozhovor, v kterém zjistíte, jak se k této technice Soňa dostala, jak probíhá výroba z ovčího rouna, co k ní potřebujete a mnoho dalšího. 

Prohlédněte si Soniny výrobky z ovčího rouna a v případě, že i vy podlehnete kouzlu ovčí vlny a budete si chtít obrázek objednat, pak Soňu určitě kontaktujte. Na konci rozhovoru najdete kontaktní informace.

 

Fotografie: obraz z ovčího rouna od Soni Toboříkové

 

1) Soňo prosím, představte se čtenářům. Jak jste se dostala k ručním pracím?

Rozhovor se Soňou Toboříkovou o tvoření z ovčího rouna“Jmenuji se Soňa Toboříková a mojí vášní je tvoření, barvy, látky, vzory, struktury a různé techniky zpracování textilu. Krásno v různých podobách mám ráda od dětství. Navíc mám štěstí na velice kreativní maminku, vyrůstala jsem v prostředí, kde se vždy něco tvořilo a šilo, malovalo. V minulém režimu to byla i určitá nutnost, když jsme chtěli mít něco zajímavého na sebe nebo pro někoho nějaký netradiční dárek. I díky tomu cítím tvoření jako přirozenou součást svého života.”

 

2) Co vyrábíte nejčastěji?

“V současné době se nejvíc věnuji tvoření z ovčího rouna. Tuto techniku jsem poprvé uviděla na dovolené na italském ostrově Ischia. Místní umělkyně Bettina Buttgen ve svém butiku vystavovala překrásné oděvy. Zaujala mě jejich struktura a barevnost a věděla jsem, že tohle se určitě potřebuji naučit. Zjistila jsem, že technika se jmenuje “nuno filcování” – tkaninové plstění. Úplně mě to pohltilo. Mám pocit, že tahle technika je silně návyková;-)! Měla jsem ještě jedno velké štěstí, že jsem se na návštěvě v Irsku “náhodně” dostala na výstavu, kde jsem viděla touto technikou vytvořené obrázky a bylo, jak se říká, vymalováno ;-).”

 

Fotografie: obraz z ovčího rouna - Soňa Toboříková

 

3) Co je na výrobě tvoření z ovčího rouna nejtěžší?

“Celý proces výroby je moc krásná činnost – ráda říkám, že je to spolupráce. Já poskládám vlnu buď ve vrstvách na sebe nebo na podklad, případně přidám nějaké další textilie a pokropím vše teplou mýdlovou vodou. Překryji bublinkovou fólií, zaroluji a válím – a teď se děje to kouzlo – čekám, co ta vlna na to. Ona se poskládá a jelikož se plstěním zmenšuje až na jednu třetinu původní velikosti projektu, vznikne zajímavá kompozice (dokonce se říká, že stejný materiál zafilcuje každý člověk jinak – vždy dojde k vytvoření zcela originálního výrobku). Nejtěžší na této práci je tedy to čekání, jak to dopadne. Dobrá zpráva je, že vše můžeme dále upravovat jehlou na suché filcování, vyšívat a jinak zdobit.”

 

Fotografie: obraz z ovčího rouna - Soňa Toboříková

Fotografie: obraz z ovčího rouna

 

Fotografie: tvoření z ovčího rouna4) Co vás baví vyrábět nejvíce?

“Vytvořila jsem spousty různých šál a šálek, kytiček, ale nejvíc mě baví obrazy a obrázky. Teď vytvářím různé, většinou abstraktní motivy, ke kterým mě inspiruje třeba vzor na látce nebo obraz, příroda… Asi nejvíc mě zatím baví kvetení. Jsou to obrázky rozkvetlé louky, kde můžu kombinovat různé barvy, druhy výšivek, materiálů. V současné době se nejvíc věnuji tvorbě koláže čakrového systému, který tvořím na zakázku pro unikátní terapeutický kurz. Je to zatím největší mé dílo.”

 

5) Kde berete inspiraci? Máte nějaký vzor?

“Inspiraci čerpám vlastně asi všude kolem sebe. V přírodě, na výstavách, ale i třeba ze vzoru na hrníčku – ze všeho, co mě nějak osloví. Samozřejmě i na internetu je dneska neskutečné množství nápadů a předloh. Můj velký umělecký vzor je již zmíněná Bettina Buttgen a taky Moy Mackay, Sheila Smith, Wendy Dolan a mnoho dalších.”

Fotografie: obraz z ovčí vlny - Soňa Toboříková6) Kde nakupujete pomůcky a materiály? Máte nějaké tipy, kdy je pořídit levně?

“Materiál kupuji na www.dobrodej.cz a na Fleru, kde je hodně výrobců a zpracovatelů vlny. Jinak také schovávám kdejaké klubíčko a kousek krajky, látky…, prostě všechno, co by se mohlo někdy hodit – myslím, že tohle tvořilkám nemusím ani moc popisovat…;-).”

 

7) Je možné si u Vás výrobek objednat? Jak se s Vámi mohou zájemci kontaktovat?

“V současné chvíli mám své obrázky doma. Před pár dny jsem je přivezla z kosmetického salonu, kde byly vystavené a hledám další možnost, kde je vystavit a představit světu. Mám v plánu i vytvořit kurz plstění. Láká mě představa zapojit do tvorby i arteterapii – umění, které by pomohlo podpořit i na cestě k sobě, ke své duši, protože různé terapie, práce s energiemi a všeliké jiné čarování je mojí druhou vášní.

V současné chvíli mě mohou zájemci kontaktovat buď na Facebookových stránkách: Soňa Toboříková-Berenika textil art, nebo na e-mailu: sona.t@email.cz, případně na Fleru: Berenika textil art.”

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..