fbpx
Fotografie: Rodinný dům

Víte, proč je důležitá pravidelná péče o vaši střechu a jak na ni?

Každý materiál, každá stavební konstrukce i každá věc potřebuje pravidelnou kontrolu. Životnost hmotných věcí se odvíjí od kvalitního provedení. Ani vaše střecha není výjimkou.

Pokud budete střechu pravidelně kontrolovat a dopřávat ji potřebnou péči, odvděčí se vám delší životností.

Doslova nikdo by asi nechtěl přijít o střechu nad hlavou. Což se ovšem může bohužel stát, když je střecha zanedbávána a problémy nejsou odhaleny včas.

Střecha a její části by se měli kontrolovat alespoň 2-krát ročně (čím častěji, tím samozřejmě lépe). Také je dobré provést revizi po větší bouřce, sněhové vánici, prudkém dešti nebo vichřici.

 

Jak často kontrolovat konstrukční části střechy?

  • Povrch střechy – kontrola každý půl rok – měla by být bez nečistot a náletové zeleně.
  • Vtoky – kontrola každý půl rok – vtoky by měly být chráněné a průchozí, tzn. neměly by být ničím ucpané.
  • Nátěry, nástřiky – kontrola každý rok – nátěr by neměl být poškozený či nesouvislý.
  • Hydroizolační vrstva – kontrola každý rok – neporušené spoje ani povrch, funkční UV ochrana.
  • Tmelené spáry – kontrola každý rok – žádné trhliny, tmel by měl být stále pružný a spojený s oběma povrchy.
  • Oplechování, lemování – kontrola každý rok spoje by neměly být povolené, ale naopak těsné a řádně připevněné.
  • Nadstřešní konstrukce – kontrola každý rok – pevný a voděodolný povrch tak, aby voda nepronikla za hydroizolační vrstvu.

Je zřejmé, že veškeré kontroly začínají od vnějších vrstev k těm vnitřním. Můžeme z toho tedy vyvodit, že funkčnost a životnost se zcela odvíjí od péče, kterou střeše věnujeme. Samozřejmě kontrolu střechy nemůžete zadat dítěti jako součást domácích prací. Tuto kontrolu vždy musí provádět odpovědná a poučená osoba.

Fotografie: povrch střechy

 

Kontroly není vhodné dělat po dešti či v zimním období, protože zde hrozí nebezpečí úrazu. Pokud je vaše střecha pokrytá asfaltovými pásy, je naopak nevhodné na ni lézt při vysokých teplotách, protože za sebou můžete zanechat stopy a tak porušit vrstvu. Při pohybu po střeše je důležité pohybovat se pouze po nášlapných taškách.

 

Kdy provádět revizi střechy?

Jak již bylo řečeno, každá střecha potřebuje pravidelnou údržbu. Některé konstrukční části ji potřebují jednou ročně a jiné alespoň 2x do roka. Kdy je ale to nejlepší období na to, vzít štafle a sápat se na střechu?

Údržba by měla být především před zimou. Tak jako jdete zazimovat zahrádku, žádá si to i vaše střecha. Ideálním měsícem pro tento úkol je září. Teplota je ještě příjemná, mrazíky také nehrozí, jen je potřeba vyhnout se dešťům.

Nejen střešní izolace, ale i tašky a ostatní části konstrukce čekají na kontrolu. Nepříznivé počasí dává zabrat každé součástce.

 

Vizuální kontrola

U plechových a velkoformátových střech je třeba ověřit stavy spojů a kotevních prvků, jejichž poškození může mít za následek prosakování vody, chátrání a korozi. Odlupující se povrchová úprava, nerovnoměrné blednutí barvy, praskliny, bublinky či škrábance již svépomocí nevyřešíte a je potřeba opravu konzultovat s odborníky.

Taškové střechy mívají problém s posunutím tašek vlivem silného větru. Pozornost byste také měli věnovat stavu tašek v úžlabí a kolem střešních oken.

Pokrytí z asfaltových šindelů má sklon k ulpívání nečistot v břidlicovém posypu. Právě kvůli těmto nečistotám se zde mohou tvořit mechy a lišejníky. Proto je dobré tyto krytiny kontrolovat častěji.

 

Tip: Přečtěte si užitečné rady pro vaši domácnost.

 

Jak střechu řádně vyčistit?

Zvláště pro domy na vesnici, blízko lesů, prostě a jednoduše ve středu přírody, platí, že pravidelná kontrola by měla být každoroční rutinou. Na střechách se mohou chytávat větve, listí, jehličí nebo dokonce řasy či mechy. Navíc okapy se často stávají oblíbeným místem pro ptáčky a jejich nová hnízda.

Při čištění střechy si můžete zvolit ze dvou cest, chemické nebo mechanické čištění.

 

Chemické čištění

U chemického čištění je potřeba si uvědomit, že čistící prostředky, jak je z názvu patrné, jsou vyrobeny z chemických, často agresivních látek, které odtékají do okapů. Z toho důvodu byste měli při výběru zachovat klidnou hlavu a a zvolit prostředky, které jsou maximálně šetrné jak k materiálu, tak k životnímu prostředí.

 

Fotografie: čištění střechy

 

Chemické čištění může nejen zlikvidovat mechový porost, ale také bude střechu na delší dobu chránit před dalším růstem. Tyto prostředky jsou ve formě prášku rozpustného ve vodě. Aplikace je pak buď štětcem nebo postřikovačem.

 

Mechanické čištění

U mechanického čištění máte na výběr ze dvou možností. Buď se do čištění pustit ručně, nebo si pořídit vysokotlakový čistič, který vám trošku pomůže a urychlí práci.

Jestliže jste se rozhodli posílit morálku, svaly a pobýt více času na čerstvém vzduchu, bude vám stačit pouze kartáč a vaše odhodlané ruce. Důležité je být opatrný na materiál, ze kterého je krytina vyrobena. U plechových krytin buďte opatrní na škrábance, krytinu s posypem byste neměli při čištění připravit o vrstvu “kamínků”.

Když vám zarůstá střecha mechem, je ruční čištění poměrně zdlouhavé a pracné. Proto si můžete pomocí vysokotlakovým čističem, tzv. wapkou. K čištění stačí studená voda a tlak cca 160-180 barů. Takto očistíte veškeré nečistoty, mechy a lišejníky. Tlak se musí přizpůsobit krytině, aby nedošlo během “úklidu” k jejímu poškození.

 

Rozsah barů dle střechy:

  • Tašková krytina 160-180 barů
  • Eternitová krytina až 250 barů
  • Plechové krytiny 160-180 barů
  • Asfaltové šindele 100 barů.

V případě, že se budete chtít zbavit mechu na delší dobu a zabránit dalšímu růstu, je nezbytné jako prevenci použít chemické ošetření.

 

Tak…Teď už víte, že mít střechu nad hlavou je štěstí. A o štěstí se musí starat. Proto nezanedbávejte zbytečně údržbu střechy, ušetří vám to peníze a vyvarujete se nepříjemným situacím a problémům.

Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..