fbpx
Foto: povinná výbava do auta

Co vám v létě nesmí chybět v autě ani během lockdownu?

Koronavirová opatření se stále zpřísňují. Ale čas se nezastavuje. Zima je již za námi a už pár dní máme jaro, i když to na teploměrech moc nevypadá. A je léto za dveřmi. Víte, jak si připravit auto na léto se zohledněním všech aktuálních opatření? Co vše musíte vozit v autě, když chcete někam jet?

Připravit auto na léto neznamená jen přezout ze zimních pneumatik na letní. Taková řádná pravidelná kontrola je něco, co byste rozhodně neměli zanedbat. Auto během zimy velmi trpí. Musí se vypořádat s velkými mrazy, sněhem a agresivní posypovou solí.

 

Přezouvání pneumatik

Sice jsme říkali, že přezouvání není jediné, ale i přesto je důležité. Směs, ze které se vyrábí zimní pneumatiky je přizpůsobená teplotě, mrazu  a vlhkosti. Z toho důvodu jejich účinnost je při teplotách nad 7°C ta tam. Vysoké teploty nedělají materiálu dobře, rychle se sjíždí a brzdná dráha se značně a nebezpečně prodlužuje.

Předtím než přezujete byste měli také zkontrolovat výšku dezénu. Jezdit na sjetých pneumatikách je při dešti ale i na suché vozovce hazard. Hloubka dezénu u letních pneumatik nesmí být u osobních vozů menší než 1,6 mm. Pokud tedy vaše pneumatiky toto kritérium nesplňují, je potřeba pořídit nové.

 

Pravidelný servis

 

Klimatizace

Cestování autem v létě má jednu nepříjemnou skutečnost – a tou je horko. Každý, kdo v autě tráví každý den nějaký ten čas, touží po funkční klimatizaci. A právě proto se vyplatí po každé zimě klimatizaci zkontrolovat.

Kontrolu přenechte profesionálům v autoservisu. Zkušení automechanici vám zkontrolují její funkčnost, doplní chladivo a vyčistí, případně vymění filtry. Věřte, že bez této prohlídky po zapnutí klimatizace ucítíte věci, ze kterých vám bude doslova šoufl. Navíc se v klimatizaci hromadí různé bakterie, viry a plísně. Čistá klimatizace jednak zvýší účinnost a zároveň předejde případným alergickým reakcím.

 

Ostatní kontroly

Jak jsme již zmiňovali auto v zimě trpí a je pod velkým tlakem. Vaši, respektive mechanikovu, pozornost si zaslouží i brzdy. Nechte si v servisu zkontrolovat stav brzd a případně doplnit brzdovou kapalinu. Po zimě je také dobré okouknout tlumiče a dolít chladící kapalinu.

Autobaterie je v zimě mnohem více vytížená. Nízké teploty ji nedělají dobře a při startování musí vynaložit mnohem větší výkon než v létě. A proto se nezapomeňte podívat ani na stav nabití akumulátoru.

 

Co vám v létě nesmí chybět v autě ani během lockdownu?Výbava auta

Povinná výbava auta se v létě od zimy nijak neliší. Stále je potřeba mít s sebou reflexní vestu díky které je vás na silnici lépe vidět, autolékárničku, výstražný trojúhelník případně rezervní kolo s nářadím na výměnu. Nicméně v létě již není nutností vozit s sebou sněžné řetězy.

Co by ale ve vašem autě nemělo chybět v žádném období, byť to není povinností, jsou náhradní žárovky. Že vám praskne žárovka se může stát lusknutím prstu. Za tyto příhody nikdo nemůže, prostě dojde k přehřátí, nebo žárovka nezvládne napětí. Abyste dorazili do cíle bez pokuty je dobré mít u sebe náhradní žárovky.

Také se nám zdá, že máme povinnost zmínit se i o výbavě pro ženu do auta. Každá žena chce být krásná při jakékoliv příležitosti. Velmi si užíváme chůzi na podpatcích, které nám zeštíhlují nohy. Ty ovšem nejsou na řízení to pravé ořechové. Právě kvůli tomu všem ženám doporučujeme mít v autě boty na přezutí. Řízení tak bude pohodlné a bezpečné, ale z auta vystoupíte vždy jako hvězda.

 

Na co určitě nezapomenout během pandemie

Onemocnění covid-19 je tu s námi již více než rok a my máme povinnost se mu přizpůsobit. Pro nás to znamená značná omezení nejen ve vycházení po deváté večer, ale i zákaz vycestování mimo okres s výjimkou pracovní cesty, návštěvy lékaře, či péče o své blízké nebo domácí mazlíčky.

Pokud máte v plánu cestu mimo okres, ve kterém bydlíte, je nutné mít sebou několik věcí. Co určitě nesmíte zapomenout je respirátor, kterým si musíte krýt nos a ústa například na čerpací stanici či při policejní kontrole.

Mimo to je potřeba policejní hlídce prokázat účel vaší cesty. Policisté akceptují čestné prohlášení, nájemní smlouvu, potvrzení od zaměstnavatele či žádanku na vyšetření. Jestliže před sebou máte delší cestu, při které přejíždíte několik okresů, měli byste počítat případně i s více kontrolami. Z toho důvodu doporučujeme časovou rezervu a vyjet o něco dříve.

Nezapomeňte, že pokud je vás v autě více a nejste členy jedné domácnosti, dle opatření byste měli mít po celou dobu jízdy na ústech roušku či respirátor. V případě cesty do zahraničí u sebe musíte mít také doklad o negativním antigenního nebo PCR testu, který není starší než 48 hodin.

 

Jestliže jste se dočetli až sem, tak víte, jak se připravit na letní cestování. Teď už jen stačí, aby se uvolnila opatření, otevřely okresy a hurá na dovolenou!

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..