fbpx
Fotografie: jak naučit děti bezpečnému chování na silnici

Jak naučit děti základy bezpečného chování v silničním provozu

Sotva vystrčíme paty z baráku a už jsme prakticky součástí silničního provozu. To platí i u vašich dětí. Cesta do školy, na autobus, procházka s rodiči, drandění na odrážedle – téměř všechny dětské aktivity venku se nějak dotýkají dopravy. Proto je důležité děti už od útlého věku učit bezpečnému chování v blízkosti silnice.

 

Kdy a kde začít?

Jen co se dítě naučí chodit, vnímat své okolí a chápat, jak věci fungují, je možné s výchovou začít. Pokud se vám v hlavě zjevila myšlenka, jak se do dětí snažíte vtlouct, kdo má přednost na křižovatce a jiné složitosti, rychle ji zažeňte. Začněte zlehka, pomalu a nenásilně.

Musíte si uvědomit věk, limity, možnosti a fázi vývinu dítěte. Informace, jejich množství, složitost a interpretaci se vždy snažte přizpůsobit vašemu dítěti. Nejdříve vzdělejte sebe, jaké učící metody je dobré použít a následně je můžete aplikovat a začít učit děti bezpečnosti v provozu.

 

Učení je hra

Hračky jako pomůcky

Děti, zvláště ty v předškolním věku, teorie až tak nenadchne. Dítě potřebuje názorné ukázky. mnohem lépe chápe věci, které si dokáže představit, může si je “osahat” a vidí je před sebou.

Přestaňte vnímat hračky jako sběrače prachu a binec na podlaze. Hračky jsou něco, co vám může velmi efektivně pomoci v učení a předvádění. Jistě znáte koberce s motivem města, silnic a parků. Stačí vzít do ruky autíčko, nějakého panďuláka a zkusit si zahrát divadlo.

 

Dopravní hřiště

Nejlepší možností, kterou se děti mohou naučit silničnímu provozu je dopravní hřiště. Je jasné, s batoletem toho na hřišti moc nevymyslíte. Ale pokud už váš drobeček sviští na odrážedle, koloběžce nebo dokonce kole, popadněte helmy a hurá na hřiště.

 

Tip: V případě, že na hřišti je příliš mnoho dětí, opatřete svému miláčkovi dětskou reflexní vestu. Vy ho neztratíte z dohledu a pro ostatní bude mnohem lépe vidět.

 

Dopravní situace lze simulovat i doma. Na papír můžete nakreslit přechod, botami označíte silnici a na stěny připevníte vyrobené značky. Kreativitě se meze nekladou.

 

Jak naučit děti základy bezpečného chování v silničním provozuHry na cestách

Když cestujete v autě, pěšky nebo i na kole vyzkoušejte poznávací hru. Děti budou mít za úkol “nasbírat” co nejvíce značek. Jak si hru upravíte je jen na vás. Můžete jim dát za úkol počítat vždy konkrétní značku, např. “Schválně kolik značek DEJ PŘEDNOST V JÍZDĚ napočítáš, než tam dojedeme.” Další možností je počítat kolik značek dítě dokáže rozpoznat. Uvidíte, že se budete bavit a vy si také zopakujete něco z autoškoly.

 

Vím, co se může stát

Dítě by si mělo být vědomo následků nezodpovědného a neopatrného chování. Jistě není vhodné používat videa dopravních nehod a obrázky ošklivých zranění. Ale je důležité, aby vědělo, že pokud nebude na při pohybu v blízkosti silnice opatrné, nebude mít reflexní prvky a pásky a nebude dávat pozor, může dojít k nehodě a zranění.

 

Buďte vzorem

Každé dítě potřebuje k někomu vzhlížet. Snad vždy to jsou rodiče. Děti jsou vaším odrazem. Opakují vaše chování, to dobré ale i špatné. Proto když kážete vodu, tak vodu taky pijte. Noste reflexní samolepky a oblečení, přecházejte na zelenou, rozhlížejte se.  Dítě musí vidět, že to, co mu říkáte, dává smysl.

 

Naučte dítě přemýšlet

Teorii má dítě už za sebou. Prakticky jste mu předvedli, co bylo ve vašich silách. Ale je tu ještě jedna podstatná věc, která opravdu funguje. Přimějte děti zapojit hlavu. O tom, co dělají musejí přemýšlet.

V případě, že se vydáte s prckem na procházku nabízí se vám skvělá příležitost k tomu, vyzkoušet si to, co jste ho naučili. Před přecházením silnice se ho zeptejte, co musí udělat. Kolikrát se rozhlédnout, než opravdu přejde.

Můžete vyzkoušet i fintu a v blízké vzdálenosti od přechodu chtít přejít mimo něj. Pokud vás zastaví, že je kousek dál přechod, můžete si blahopřát. Vaše výuka byla úspěšná. Samozřejmě, kdyby si toho dítě nevšimlo, je nutné ho na přechod upozornit.

 

Cesta do školy

Jestliže už je vaše dítě větší a má před sebou první školní den, neměli byste podcenit ani přípravu na tuto cestu. Jistě nechcete každý den dítě vozit / vodit do školy a ze školy, když bydlíte pár o ulic vedle.

Abyste byli v klidu, že vaše dítě dojde, cestu natrénujte. Je dobré chodit tu stejnou trasu od domu ke škole tak dlouho, dokud si ji špuntík nezapamatuje. Hlavně trasy neměňte, mohl by v tom mít guláš a místo domů by došel třeba k plaveckému bazénu.

 

Tip: Pokud už necháte dítě chodit do školy samo, není na škodu pořídit jednoduchý mobilní, klidně tlačítkový mobilní telefon. V případě nouze může kdykoliv zavolat.

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..