fbpx
jak fotit mazlíčky

Jak zachytit krásu vašich mazlíčků pomocí foťáku

V dnešní době jsou sociální sítě a galerie fotoaparátů nejvíce zahlcené fotkami dětí a domácích mazlíčků. No, kdo by taky těm roztomilým pohledům odolal. Nic na světě se nevyrovná tomu, když přijdete domů a váš pejsek vás vítá radostnými výskoky, vrtěním ocásku a občas i malým „učůrnutím“. A my se dnes podíváme na to, jak tyto němé tváře zvěčnit pomocí objektivu.

 

Pojďme se na začátek trošku zamyslet nad citátem Christiana Morgensterna:

“Je třeba celých věků lásky, abychom zvířatům splatili jejich služby.”

K těmto slovům asi není co dodat, ani si nejsme jisti, že to má co společného s tímto článkem. Ale stojíme si za tím, že při každé zmínce a při každém pomyšlení na tyto skvostné bytosti je třeba být vděční.

 

Jste si rovni

jak fotit mazlíčkyU focení je dobré vstoupit do světa zvířete, kterého fotíte. Buďte si rovni a pokorně sestupte na stejnou úroveň. A právě toho se týká náš první tip. Když zůstanete ve své pozici a vaše galerie budou plné fotek shora dolů, velký úspěch asi nesklidíte. Takové fotografie totiž zdeformují tělo natolik, že nerozeznáte psa od špekáčku.

Proto na úhlu pohledu záleží! A vy si pamatujte, že pro opravdu povedenou fotku se musíte zvířeti dívat z očí do očí, respektive z objektivu do očí. Právě takové fotky diváka nejvíce zaujmou a přesvědčí ho o tom, že před ním dané zvíře opravdu stojí. Někdy pro takovou fotku budete muset i do kolen nebo si lehnout a jindy naopak šplhat na strom. Ale to je hold úrok za jedinečné fotografie.

 

Podtrhující detaily

Smysl pro detail může být dar i prokletí. V případě, že se věnujete focení a rádi pozorujete svět přes objektiv, je to spíše požehnáním. Charakteristické detaily a výrazné rysy, které dokáží uchvátit svou okázalostí kde jaké oko, ale až v případě, že jim tuto krásu někdo ukáže a představí.

A proč byste jim tento pohled neukázali zrovna vy? Například z roztomilé domácí kočičky dokáže šelmu udělat pouhé zívnutí, jen stačí být ve správný čas na správném místě.

Když už se tedy rozhodnete jít do detailů, myslete na to, že vždy daná část těla musí být v objektivu celá. Pokud tedy fotíte spící kočku na kočičím stromě, ale zaujmou vás pouze její tlapky, dejte pozor, aby na výsledné fotografii kousek tlapičky nechyběl. Tato nepozornost totiž dokáže zmařit veškeré vaše úsilí.

 

Kouzlo okamžiku

Nutno podotknout, že pokud chcete svými fotografiemi vyčnívat a nechcete přispět do toho neskutečného balíku fotek spících zvířat, musíte být vždy ve správný čas na správném místě. Takže upusťte od otřelých a nudných fotek a nebojte se experimentů.

Co je tím myšleno? Tak například taková naježená kočka prskající na psa, nebo naopak vyzubený pes vrčící na kočku, kůň skákající přes překážku, vyskakující ryba z vody, pták snášející se ke své kořisti – to všechno dodá fotce šmrnc. Jen je pravda, že to chce rychlou akci, delší vyčkávání na svou příležitost a asi trošku zkušeností. Ale kdo ví, třeba budete mít štěstí.

 

Vzájemná láska

Při focení se nezaměřujte jen na vašeho mazlíčka. Nezapomeňte i na společné selfie, ze kterého čiší radost a láska. Právě tyto fotografie připomínají tu bezmeznou oddanost a věrnost. Jestliže váš mazlíček je trošku netradiční, respektive to není pes nebo kočka, tak chápeme, že fotit se s rybou pod vodou není uplně reálné. Přece ji nepolezete do akvária. Ale i s rybičkou jdou udělat hezké fotky. Vzpomeňte si třeba na Hledá se Nemo 🙂

 

Jak si poradit s technikou

Ať už fotíte na mobil nebo máte zrcadlovku, vždy myslete na to, že zvíře si dělá co chce a jeho neposednost dřív nebo později překoná vaše příkazy. Aby vaše fotky nebyly rozmazané vsaďte na clonovou automatiku (režim S), která clonu nastaví sama.

Krátký čas závěrky pohyb zmrazí a trápení s rozmazanými fotkami bude tatam. V případě, že chcete naznačit rychlost pohybu (např. při běhu koně) může být rozmazání užitečné. Pro tento případ naopak expoziční čas o něco zvyšte.

 

Tip: Abyste nevsázeli na jistotu (protože to nedělají často ani profesionálové) nebojte se sériového snímání, které vám poskytne větší výběr.

 

Pozadí je základ

foka psaKdyž se chystáte lovit fotografie slepic v kurníku, většinou se budete prát s hezkým pozadím. V kurníku bývá buď tma nebo špinavo, což může celý dojem ze snímku zkazit. Proto je lepší počkat, až budou slípky pobíhat po zelené trávě, která jistě poskytne hezčí snímek.

Platí tedy jedno pravidlo: v jednoduchosti je krása. To znamená, že jednobarevné pozadí bývá často nejvíce oceněné. Na druhou stranu, upoutat můžete i více netradičním či rozděleným pozadím, jen je potřeba, dát si pozor na linie a umístění hlavního objektu. Zvíře totiž dokáže na fotce snadno zaniknout.

Nejlepší volbou pro pozadí ale stále zůstává jednobarevné a barevně příbuzné zvířeti nebo naopak k němu kontrastní.

A ještě poslední věc. Vždy respektujte směr pohybu! Pokud tedy kůň poběží zleva do prava, musí mít před sebou dostatek prostoru, tím naznačíte, kam běží.

 

Osvětlení základ úspěchu

Považujeme za nutnost upozornit na to, že přirozenost je k nezaplacení. A to platí i u využívání světla. Samozřejmě lze snadno nastavit umělé světlo, jeho odraz apod., aby bylo zvíře dobře osvětlené a neleskla se mu srst někde víc než jinde. Ale s přirozeným světlem je mnohem méně práce a celkově je prostě lepší.

Důležité je nepoužívat blesk! Ten zvířeti krom červených očí může způsobit šok a také ho vyplašit. Jestliže se bez nočních fotek neobejdete použijte místo blesku čelovku nebo jakékoliv jiné externí světlo.

A nakonec, obrňte se trpělivostí. Protože i vycvičeného psa lehko něco rozptýlí a navíc fotky, které vznikají díky povelům přece jenom nejsou ono.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru