fbpx
Jednoduchý návod, jak postupovat při zateplování domu

Jednoduchý návod, jak postupovat při zateplování domu

Ať už jste vlastníkem staršího rodinného domu, nebo jste teprve ve fázi stavby, měli byste myslet dopředu. Většina lidí při stavění domu postupuje krátkozrace a zcela úplně vypustí zateplování. To ovšem není správné.

Jestliže máte svůj dům správně zateplený můžete ročně ušetřit až 50% nákladů spojených s vytápěním a klimatizací. Navíc životnost stoupne až na 50 i více let (s menšími opravami). Není to ovšem jen tak a k zateplování je potřeba přistupovat zodpovědně a komplexně. Pokud se budete snažit ušetřit každou korunu, zateplení nebude fungovat tak jak má a může docházet ke vzniku plísní, tepelných mostů, nebo úniku tepla. Tyto problémy můžou vést až k tomu, že vaše investice bude zcela zbytečná.

1.   Příprava

V první řadě byste měli zkontrolovat celý váš dům. Pokud máte na domě stará okna a dveře, která nedoléhají nebo protékají, určitě je vyměňte. Jestliže vám někde zatéká, nebo máte popraskanou fasádu, vyřešte to. Pokud byste tyto problémy ignorovali, může se stát, že zateplování nebude plnit svoji funkci.

 

2.   Energetický posudek

Když víte, že kontrola proběhla úspěšně a nic nebrání tomu, zateplit váš dům, nechte to zkontrolovat odborníky. Energetický specialista vám vypracuje posudek a projektovou dokumentaci k vašemu domu, v ní bude projektantem doporučena optimální tloušťka zateplení, případně adekvátní typ izolačního materiálu. Pokud dáte na tato doporučení, docílíte toho, že vaše úspora energií bude co největší. Navíc budete mít potvrzeno, že vám nikudy teplo neuniká. Cena takového posudku se pohybuje v rozmezí 10-20 tisíc Kč.

 

3.   Materiál

Na výběru materiálu byste si měli dát obzvlášť záležet. Když se budete snažit ušetřit nemusí se to vyplatit a izolace bude k ničemu. Jestliže se chcete vyhnout tomu, že se budete muset učit jaký je rozdíl mezi stříkanou a foukanou izolací, nechte to na odbornících a nebo se držte doporučení ve vypracovaném posudku. Je dobré, když je materiál od stejného výrobce, aby spolu fungovaly bez problémů. Nezapomeňte zkontrolovat, zda mám materiál správnou certifikaci a snažte se volit materiál s vysokou kvalitou.

 

4.   Výběr dodavatele

Na stavebním trhu můžete nalézt mnoho různých firem, avšak ne všechny si dají na práci tak záležet a může se stát, že zateplení nebude dostatečně kvalitní. Pokuste se srovnávat a sehnat reference. Nejlepší způsob je, zeptat se známých na doporučení, jaké mají zkušenosti a zda byli spokojení. Jedině tak budete mít jistotu, že jste vybrali toho správného dodavatele.

Nepouštějte se do toho sami! Největší chyba, které se můžete dopustit je, vzít to do svých rukou. Takto dochází ke spoustě chyb jako je třeba špatně zvolený materiál nebo špatný stavební postup. Chcete přece, aby vaše investice byla efektivní.

 

5.   Stavební dozor

Může se vám zdát, že jsou to jen zbytečně investované peníze. Ale opak je pravdou! I specializovaná firma se může dopustit nějaké chyby. Snaží se vám poskytnout lepší cenu než konkurence a sáhnout tak po méně kvalitním nebo nevhodném materiálu. Bohužel reklamace takovýchto prací není úplně snadná a vy budete bydlet na staveništi. Stavební dozor bude na práci dohlížet a bude na ni nahlížet objektivněji. A víte, co se říká: „Víc očí víc vidí.”

 

6.   Normy

Není tajemstvím, že téměř vše má svoje platné normy. To platí i v tomto případě, je důležité se jich držet. Vyhnete se tak problémům a třeba na tom i vyděláte. Normy se neustále zpřísňují, ale jen z toho důvodu, aby úspora energie byla maximální. Například stanovuje tloušťku při zateplení střechy a stropu, ale i fasád apod.

Nejnovější znění normy ČSN 73 0540-2 / Z1 z 8/2016 stanovuje již zmíněnou tloušťku zateplení. Doporučená tloušťka domu u ploché střechy je 26 cm +, u fasády 15 cm + a u šikmé střechy 26 cm +. Ale pozor, tato čísla platí jen do konce tohoto roku a od roku 2021 se parametry zpřísňují u ploché střechy na 33 cm + , u fasády 20 cm + a u šikmé střechy na 33 cm +.

 

7.   Recyklujte

Při jakékoliv stavební práci vzniká moře stavebního odpadu. Ten zatěžuje životní prostředí. Obzvlášť v dnešní době, kdy péče o životní prostředí začíná být velké téma, není dobré vzniklý odpad ignorovat a zacházet s ním lhostejně. O recyklaci by se měl postarat váš dodavatel, či výrobce. Při výběru se tedy pokuste zohlednit i naši planetu.

 

8.   Dotace

Rostoucí počet starších obytných domů přiměl stát k vytvoření dotace na zateplování. Jestliže se při zateplování budete držte správného postupu, je možné požádat o státní dotaci. Abyste měli nárok na tuto dotaci, je potřeba splnit jejich požadavky a to: mít projektovou dokumentaci, energetický posudek, správně zvolené materiály, dodržení platných norem a odbornou stavební firmu. O dotaci můžete požádat před stavbou, v průběhu, i po skončení. Schovávejte si faktury od materiálů i stavebních firem, které potom předložíte. Dotace se poté vypočítává z výše dosažených energetických úspor. Je možné získat až 50% nákladů zpět.

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..