fbpx
krakelování

Krakelování

Krakelování je specifická technika, kterou můžeme ozvláštnit předměty dekorované technikou decoupage. Krakelovat lze celé předměty, nebo pouze jejich části. Díky speciálnímu krakelovacímu laku vzniká efekt prasklin/trhlin, z nichž prosvítá podkladová barva. Motiv tak získává dojem zašlého materiálu.

Krakelovat samozřejmě nemusíte pouze dřevěné polotovary. Speciální lak lze zakoupit v lepších hobby marketech, nebo v ochodech, které se specializují na decoupage.

Krakelování  – začínáme

Jaké pomůcky ke krakelování budete potřebovat?

  • Dekorovaný předmět
  • Nejlépe akrylovou barvu + základní bílou barvu
  • Štětce, smirkový papír
  • Krakelovací lak
  • Lepidlo na decoupage

 

Postup:

Prvním krokem je samozřejmě připravení samotného předmětu, z kterého pomocí smirkového papíru odstraníme nečistoty. Povrch musí být co nejvíce hladký, aby barva nedělala žmolky. Na řadu přichází první nátěr. Myslete na to, že barva trhlinek závisí právě na této podkladové barvě (v našem případě černá). Tu necháme dostatečně zaschnout. Když máme předmět natřený, přichází na řadu nejdůležitější krok – nanesení krakelovacího laku.

Foto: návod na krakelování

Jak pracovat s lakem na krakelování

Lak na krakelování je velmi hustý a hůře se s ním pracuje, proto se pokuste, natřít jej v jedné vrstvě a již jej neopravovat.

Doporučujeme natírat pouze jedním směrem (př. zprava do leva). Lak ponecháme důkladně zaschnout! Tím myslíme opravdu dlouho – klidně 5 a více hodin. V tomto případě nepoužíváme k urychlení fén, protože by mohly vzniknout vzduchové bublinky, které by kazily celý finální dojem krakelování a popraskání.

krakelování

Nanesení vrchní finální barvy

Po důkladném zaschnutí laku přichází vrchní finální barva. Záleží pouze na vás, jakou zvolíte (u nás bílá). Pro lepší a viditelnější efekt popraskání, doporučujeme nanášet barvu jedním směrem – opačným než byl nanášen krakelovací lak (př. Zleva – doprava).

Velmi důležité je, nanést barvu v jedné vrstvě, protože velmi rychle zasychá. Pokud vám barva na jeden tah nevystačila, pokračujte tam, kde jste skončili, ale již neopravujte původní tahy. Poničili byste si hotové prasklinky. I tento nátěr pochopitelně necháme zaschnout, než přejdeme k poslednímu kroku.

Foto: návod na krakelování

Nyní můžeme na vzniklé praskliny aplikovat ubrousek metodou decoupage či pokud jsme krakelovali pouze část předmětu, stačí jej přetřít jakýmkoli lakem nebo lepidlem 2 v 1.

Nemusí však rozhodně jít o finální verzi výrobku. Takto nakrakelovaný povrch, můžeme dozdobit technikou decoupage. Velmi hezky vypadají  popraskané obrázky či truhly, které díky tomuto efektu  působí starším dojmem, než kterým doopravdy jsou.

krakelování

Tip na závěr

Barva prasklin nemusí být pouze jedna. Zkuste postupně nabarvit předmět v barvách duhy a následně provést celý postup tak, jak byl popsán s krakelovacím lakem. Předmět tím netradičně ozvláštníte.

Chcete tvořit a hledáte vhodnou techniku, díky které byste vytvářeli originální a krásné dekorativní předměty do domácnosti? Vybírejte si z online kurzů, které nabízí první lekce zdarma. Vy tak získáte první návody aniž byste zaplatili a vyzkoušet si můžete technik, kolik budete chtít.

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..