fbpx
jak poskytnout první pomoc

Návod, jak poskytnout první pomoc a zachránit lidský život

Všichni se snažíme dodržovat bezpečnost na našich cestách. To však nezaručuje, že se nestaneme svědkem dopravní nehody. Co v takovém případě dělat a jak poskytnout první pomoc?

Pamatujte na to, že poskytnout první pomoc není jenom otázkou výchovy ale i povinností uloženou zákonem. Neposkytnutí první pomoci je vnímáno jako trestný čin.

Než se pustíme do poskytnutí první pomoci…

Než se ale pustíme do poskytování první pomoci, je třeba zajistit bezpečnost v místě dopravní nehody, aby nedošlo k dalším zraněním.

  • Zapněte varovnou světelnou signalizaci
  • Oblečte si reflexní vestu nebo oblečení s reflexními pásky
  • Umístěte výstražný trojúhelník ve vzdálenosti asi 50 m od dopravní nehody (na dálnici nejméně 100 m od dopravní nehody)

 

Při poskytování první pomoci druhému je na prvním místě pořád vaše bezpečnost.

V případě, že z havarovaného auta slyšíte jiskření nebo vidíte dým, je lepší se k autu nepřibližovat, protože byste mohli ohrozit i svůj vlastní život. V opačném případě se můžete pustit do záchrany lidských životů.

Zjistěte si počty zraněných a jejich zdravotní stav (hlavně zda jsou při vědomí) a potom přivolejte pomoc.

 

Tip: vyzkoušejte vojenský kurz první pomoci

 

Zavolejte pomoc na 155 nebo 112

Zavolat pomoc můžete na dvou důležitých telefonních číslech, a to na lince záchranné zdravotnické služby 155 nebo tísňové lince 112. Při telefonování je důležité nepanikařit a zachovat klid, abyste podali všechny důležité informace.

Nezapomeňte zmínit:

  • vaše jméno
  • kde se nacházíte
  • co se stalo
  • počty zraněných, jejich stav, druhy zranění

Řiďte se instrukcemi dispečera či dispečerky a zůstaňte na telefonu do příjezdu záchranné služby, popř. na sebe nechte zpětný kontakt.

 

Přednost mají kritické stavy

V případě, že je na místě více zraněných, pamatujte na to, že přednost mají život ohrožující stavy, mezi které patří silné vnější krvácení, bezvědomí, zástava dechu, zástava krevního oběhu, šokové stavy a další.

 

Jak řešit masivní krvácení?

Řešením masivního krvácení je samozřejmě jeho zastavení. Jak na to do příjezdu záchranné služby?

Nejrychlejší technikou zástavy krvácení je strčit prsty do rány. V takovém případě (i ve všech ostatních) myslete na svou bezpečnost a používejte gumové rukavice. Zastavit krvácení můžete také s pomocí tlakového obvazu nebo zaškrcovadla.

Všechny pomůcky pro poskytování první pomoci najdete v lékárničce, která je povinnou výbavou auta.

 

Jak řešit bezvědomí do příjezdu záchranné služby?

V případě, že raněný nereaguje na oslovení ani bolestivé podněty (např. stisknutí ušního lalůčku), nachází se v bezvědomí. To může být komplikováno dalšími stavy, jako je zástava dýchání nebo krevního oběhu, vdechnutí žaludečního obsahu apod.

jak poskytnout první pomoc u autonehody

Musíme tedy zjistit, jestli raněný v bezvědomí dýchá. Pokud ne, zahajujeme resuscitaci a pokračujeme v ní až do příjezdu záchranné služby. V případě, že člověk v bezvědomí dýchá, můžeme ho uvést do tzv. zotavovací polohy, která zajistí trvale průchodné dýchací cesty.

 

Jak resuscitovat?

Resuscitace dospělých se provádí v poměru 30 stlačení hrudníku ku 2 vdechům. Člověk při resuscitaci musí ležet na zádech, klekneme si vedle jeho hrudníku a začneme jej v jeho středu pomocí dlaní stlačovat.

Při stlačování byste měli mít propnuté lokty a hrudní kost stlačovat asi o 5 – 6 cm dolů ve frekvenci 100 – 120 stlačení za minutu.

Věděli jste, že umělé dýchání nemusíte provádět? K obnovení životních funkcí stačí přímá masáž srdce. Umělé dýchání provádí ten, kdo je k tomu vyškolen a je ochoten jej provést.

 

Jak řešit šokové stavy?

Šok je život ohrožující stav, který se objevuje v okamžiku, kdy lidské tělo trpí nedostatkem kyslíku, většinou v důsledku velké ztráty krve. Postižený šokem má většinou bledou kůži, studený pot a špatně hmatatelný puls, který ale dosahuje frekvence vyšší než 90 tepů za minutu.

 

Příčinami šokových stavů bývá:

  • Vnitřní krvácení
  • Popálení, nedostatek tekutin
  • Infarkt myokardu
  • Alergická reakce (anafylaktický šok)

V případě šokových stavů uložíme postiženého do protišokové polohy. To znamená, že ho uložíme na záda a zvedneme mu nohy. Sledujeme tepovou frekvenci a pravidelně kontrolujeme stav vědomí. Nepodáváme ale žádné nápoje, léky ani jídlo.

 

U šokových stavů doporučujeme vždy pamatovat na tzv. 5T

  • Ticho – je nutné zajistit klid v okolí a postiženého uklidňovat až do příjezdu zdravotníků
  • Teplo – snažíme se zajistit, aby nedošlo k přehřátí ani prochladnutí
  • Tišení bolesti – pokud se objevuje např. krvácení, je třeba jej zastavit nebo např. znehybnit zraněné končetiny
  • Tekutiny – postiženému nikdy nepodáváme tekutiny, pro snížení pocitu žízně můžeme pouze vlhčit rty
  • Transport – je nutné zajistit transport do nemocnice

 

Napsala: Alena Mrvíková

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..