fbpx
Návod na to, jak v 7 krocích postupovat při prodeji nemovitosti

Návod na to, jak v 7 krocích postupovat při prodeji nemovitosti

Když se dnes člověku podaří prodat nemovitost, přijde si na pěkné peníze. Konkurence je však na trhu opravdu veliká, a tak je potřeba potenciální kupce nabídkou opravdu zaujmout a snažit se, aby prodej běžel jako na drátkách.

Pokud byste i vy rádi prodali nemovitost, která vám patří, budete potřebovat vědět, jak postupovat při prodeji nemovitosti. Co tedy potřebujete o prodeji a koupi nemovitosti vědět?

 

Menší úvod do trhu s nemovitostmi

Dnes je v České republice opravdu velký problém v oblasti nemovitostí. Je těžké získat hypoteční úvěr a ceny nemovitostí jsou astronomické. V médiích a mezi významnými ekonomy už se začíná mluvit i o prasknutí hypoteční bubliny. To by pro český trh s nemovitostmi mělo katastrofální následky. Proto vyvstává otázka, jestli se momentálně vyplatí kupovat nemovitost. To je něco, co byste si měli řádně promyslet a případně se poradit s odborníkem.

 

1.   Poznejte situaci na trhu

Ještě předtím, než se do samotného prodeje nemovitosti pustíte, prozkoumejte trh. Cena nemovitostí se neustále mění a začít prodávat nemovitost jen tak bez rozmyslu se rozhodně nevyplácí.

Mohlo by se stát, že nemovitost například příliš naceníte, a proto zůstanete dlouho bez zájemců nebo naopak nastavíte příliš nízkou cenu. To se zájemci sice pohrnou, ale vy můžete výrazně prodělat.

Jak na to? Zajímejte se! Sami si prohlížejte inzerce nemovitostí ve vašem okolí a snažte se tu vaši správně zařadit.

 

TIP: Ještě před samotným prodejem nezapomeňte nahlédnout také do katastru nemovitostí a zkontrolovat přesné rozměry pozemku a další náležitosti.

 

2.   Pomoci může realitní kancelář

Máte pocit, že sami na prodej nemovitosti nestačíte a bojíte se všech možných nástrah, které na vás mohou čekat? S prodejem nemovitosti vám může pomoci také realitní makléř. Pokud se rozhodnete svěřit prodej nemovitosti realitce myslete však na to, že realitnímu makléři budete muset zaplatit provizi.

Návod na to, jak v 7 krocích postupovat při prodeji nemovitosti

I když realitní kanceláře prodej nemovitostí na vlastní pěst nedoporučují, zakázat vám zkusit prodat dům, byt nebo pozemek sám za sebe nikdo nemůže. Je však třeba mít na prodej nemovitosti dostatek času, orientovat se na trhu a dobře nacenit nemovitost. S tím vám však může pomoci i kvalitní finanční poradce.

 

3.   Inzerátem to začíná…

Pokud od vás nemovitost nechtějí koupit vaši nejlepší přátelé, vše začíná inzerátem, který dokáže přitáhnout zájemce ke koupi. Jestliže je však inzerát špatný, od koupi spíše odradí. Jak tedy připravit co nejlepší inzerát?

  • V inzerátu se snažte být jasní, struční a výstižní. Zbytečné kudrlinky a superlativy, které přidáváte své nemovitosti většinou nikoho moc nezajímají.
  • Nezapomeňte uvádět co nejvíce informací o vaší nemovitosti. Chybět by rozhodně neměly informace o lokalitě, orientaci nemovitosti, velikosti pozemku i rozměrech jednotlivých místností, ceně a další. Čím více informací o nemovitosti uvedete, tím více lidí na ni během hledání na internetu narazí.
  • Informace, které o své nemovitosti podáváte musí být vždy pravdivé!
  • Inzerát doplňte fotografiemi nemovitosti. Čím kvalitnější a podrobnější fotky v inzerátu umístíte, tím lépe si vaše nemovitost pravděpodobně povede. Lidé většinou na vizuální info dají dokonce více než na psaný text.

 

Náš tip: Při vytváření fotodokumentaci doporučujeme použít profesionální digitální fotoaparát, ideálně si najmout i fotografa. Fotky z mobilního telefonu nemusí být v dobré kvalitě a nemusí dobře zachycovat realitu. Profesionálními fotografiemi více zaujmete a získáte si důvěru.” 

 

4.   Připravte se na prohlídky

Pokud váš inzerát zaujal potenciální zájemce, čekají vás brzy prohlídky vaší nemovitosti. Na ty je třeba se řádně připravit a co víc, mít na prohlídky čas. Pokud jej nemáte, opět se vyplatí zvážit svěření prodeje do rukou realitního makléře, který prohlídky může vzít za vás.

Fotografie: prohlídka domu

Jak se na prohlídky připravit? Hlavně se nabušte informacemi tak, aby vás každý dotaz zájemců nezaskočil, budete tak působit důvěryhodně. Sežeňte si proto všechny důležité podklady a mějte je při sobě i během prohlídky a dále se snažte nemovitost co nejlépe odprezentovat.

Zároveň je třeba si uvědomit, že pokud prodáváte rodinný dům nebo byt, do kterého se budou chtít noví majitelé co nejdříve nastěhovat, nejlepší dojem na ně udělá, když se už při první návštěvě budou cítit dobře a jako doma. Pro tyto účely můžete využít také služeb home stagingu.

 

TIP: Věděli jste, že je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti? Podívejte se jaký.

 

5.   Čas na smlouvy

Podáním ruky s nadšenými zájemci o vaší nemovitost se prodej neuzavírá. Budete potřebovat uzavřít smlouvy. Které a jak by měly vypadat?

Návod na to, jak v 7 krocích postupovat při prodeji nemovitosti

Rezervační smlouva

První smlouvou je smlouva rezervační, která předchází samotné smlouvě o koupi nemovitosti a jak už název napovídá, na základě této smlouvy má kupující po stanovenou dobu nemovitost rezervovanou a prodávající mezitím nemůže nemovitost prodat někomu jinému.

 

Smlouva o koupi nemovitosti

Tím nejdůležitějším dokumentem je kupní smlouva, která by měla obsahovat všechny náležitosti a podmínky prodeje stanovené zákonem 192/2021 Sb., občanského zákoníku.

 

TIP: Víte co všechno musí obsahovat kupní smlouva na byt?

 

Kupní smlouva obsahuje:

  • označení smluvních stran
  • specifikovaný předmět koupě
  • kupní cenu
  • závazek prodávajícího, že kupujícímu předá nemovitost
  • závazek kupujícího převzít nemovitost a zaplatit za ni dohodnutou částku
  • lhůta pro zaplacení kupní ceny a předání nemovitosti

 

6.   Vklad do katastru nemovitostí

Po uzavření smlouvy a převodu peněz vás čeká ještě změna údajů v katastru nemovitostí. Správní poplatek za podání návrhu pro změnu je 2 000 Kč a v případě chybného zadání údajů je třeba jej zaplatit opakovaně. Proto si před odesláním vše pořádně zkontrolujte. Nezapomeňte přiložit také kupní smlouvu.

 

7.   Daň z prodeje nemovitosti

To poslední, co zbývá vyřešit, jsou daně z prodeje nemovitosti. Co byste o dani z prodeje nemovitosti měli vědět? Daně z nemovitosti se týkají všech nemovitostí, ať už se jedná o domy nebo byty určené k bydlení, pozemky nebo nebytové prostory a je třeba si pohlídat jejich výši.

Dříve se odváděla daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z hodnoty nemovitosti. Tato zvláštní daň z prodeje nemovitých věcí byla však v roce 2020 zrušena. Platí se však daň z příjmu prodeje nemovitosti a to ve výši 15 % ze zisku, tedy z rozdílu prodejní a pořizovací ceny nemovitosti.

Věděli jste ale, že existují výjimky, v kterých daň odvádět nemusíte? Například pokud nemovitost vlastníte déle než 5 let nebo jste jejím dědicem v přímé linii.

 

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..