fbpx
Fotografie: platební terminál

Průvodce výběrem platebního terminálu pro vaše podnikání

Dnes už málokterý zákazník neplatí kartou, a pokud takovou možnost někde nemá, velmi se diví a nebo rovnou odejde, protože na hotovost dávno zanevřel. I to je jeden z důvodů, proč by si každý podnikatel měl obstarat platební terminál. Víte ale, jak ho vybrat?

 

Věděli jste, že…

…v případě platby kartou lidé utratí až o pětinu více, než když platí hotově?

 

Jak funguje platební terminál?

Primární funkce platebního terminálu je přijímat bezhotovostní platby kartou rychle a komažitě. U některých je nutno vždy zadat kasírovanou částku, u jiných se cifra pročte automaticky.

Platba platebním terminálem probíhá následovně. Během transakce dochází ke komunikaci se serverem banky. Ta má za úkol prověřit, zda je na zákazníkově účtu dostatek disponibilních peněz a jestli platbou nedojde k přesáhnutí zákazníkem nastavených limitů. U částek vyšších než 500 Kč je nutné zadat PIN, v případě platby telefonem jiným způsob ověření. Banka v tuto chvíli ověřuje, zda byly údaje zadány správně. Jestliže vše proběhne, jak má, banka kasírovanou částku odečte z účtu zákazníka a pošle ji na účet podnikatele.

 

Věděli jste, že…

…první elektronický platební terminál byl představen společností Visa již v roce 1979? Dříve se používal imprinter neboli žehlička, který snímal údaje o kartě, které byly následně vytisknuté na účtenku, kterou zákazník musel podepsat. Podnikatel poté musel s těmito účtenky do banky, kde došlo k zúčtování.

 

Údaje z karty jsou přenášeny 3 základními principy – z magnetického proužku, z čipu (technologie EMV), bezkontaktně z mikročipu (technologie NFC).

 

TIP: Přepočítejte si na kalkulačce odhad výnosu pro vaši investici.

 

Druhy platebních terminálů

Platební terminály můžeme rozdělit do 4 základních kategorií:

  • Stacionární
  • Přenosné
  • mPOS
  • All-in-one

 

platební terminalStacionární platební terminály

Někteří už možná tuší, stacionární terminál je takový terminál, který je pevně nainstalovaný na jednom místě. Nelze jej libovolně přenášet. Kvůli tomu není nejlepší volbou pro většinu restaurací nebo kaváren. Naopak se perfektně hodí do supermarketů či jiných kamenných prodejen.

Komunikace probíhá na základě SIM karty či internetu. Zpravidla bývá propojen s pokladním systémem, díky čemuž odpadá nutnost zadávat ručně částku. Většina z nich zvládne i tisk účtenky a je dodávána s modulem PIN PAD (přístroj pro zadání PINU karty). Kompatibilní je s většinou typů karet jako je Visa, Mastercard, ale i stravenkových či benefitních karet, například Sodexo.

 

TIP: Myslete na kvalitní daňové zastupování a poradenství.

Přenosné platební terminály

Jak už z názvu vyplývá, tyto terminály mají tu výhodu, že je lze libovolně přemisťovat. To ocení především obsluha v restauracích či kavárnách, aby mohli zákazníka kasírovat přímo u jeho stolu, nikoliv u baru.

Komunikace probíhá na základě SIM karty, Wifi či Bluetooth. Není výjimkou, že umí tisknout účtenky či přidat výši spropitného. Záleží sice na značce terminálu, ale průměrně na jedno nabití zvládne přijmout až 300 transakcí.

 

mPOS platební terminály

Malý, ale šikovný! Díky jeho nenápadnému vzhledu možná někoho překvapí, kolik funkcí tento dropeček má. Nepotřebuje být připojen kabelem ani netouží po SIM kartě. Terminál se jednoduše spojí s vaším tabletem či mobilem přes Bluetooth. K tomu je ovšem nutné mít v zařízení (tabletu nebo mobilu) nainstalovanou příslušnou aplikaci, se kterou terminál komunikuje.

Ocení jej především obchodníci v terénu, taxikáři nebo jen prodejci s malou kamennou prodejnu. Poradí si s jakýmkoliv typem platby. Jediným jeho nedostatkem oproti předchozím druhům je to, že nedokáže tisknout účtenku. Tento problém je ale snadno zvládnutelný elektronicky – jednoduše můžete poslat zákazníkovi doklad o zaplacení SMSkou či emailem.

Průvodce výběrem platebního terminálu pro vaše podnikání

Na druhou stranu je cenově mnohem dostupnější. A to platí jak pro náklady na pořízení, tak i na provoz. Výdrž baterie závisí na četnosti používání, ale průměrně může vydržet i týden bez nabití.

 

TIP: Víte, proč je důležité (nejen pro vaše podnikání) umět si nastavovat cíle?

 

All-in-one platební terminály

Stále větší oblibu si získávají chytré platební terminály, které zvládají již několik funkcí naráz. Jsou známé pod názvem All-in-one a právě si proráží cestu na přední příčky trhu.

Výhodou je, že terminál kromě přijímání plateb a tištění účtenek zvládá i několik dalších funkcí, jako je propojení s pokladnou, komunikace s kuchyní, mobilní číšník a další. Díky android systému stačí stáhnout aplikaci a můžete tak rozšiřovat funkce terminálu do aleluja. Oblíbenou vychytávkou je hodnocení služeb zákazníkem, vkládání zboží nebo rezervování místa ve frontě. Napadlo by vás, že terminálem můžete takto přispět i na charitu?

 

Věděli jste, že..

…na trhu najdete i bezplatný pronájem platebního terminálu? Společnosti jej nejčastěji nabízejí pro ty podnikatele, kteří překračují stanovenou výši obratu.

 

Doplňkové služby

S platebním terminálem můžete svým zákazníkům nabídnout i řadu doplňkových služeb. Zvýšíte tak svou konkurenceschopnost a zákazníci se k vám budou s radostí vracet.

 

Cashback

Věděli jste, že s platebním terminálem můžete nahradit bankomat a nabídnout tak zákazníkovi výběr hotovosti? Jednoduše do terminálu zadáte částku, kterou si chce zákazník vybrat, jemu se odečte z účtu ve prospěch toho vašeho a vy mu stejnou částku dáte z poklady. To jsou vymoženosti, že?

Průvodce výběrem platebního terminálu pro vaše podnikání

Předautorizace

Především hotelové služby určitě ocení blokování peněz na účtě. Při rezervaci nebo příjezdu je částka na účtu zákazníka blokována a po uplynutí určité doby, například pobytu, se peníze buď strhnout nebo uvolní. Hotelové služby tuto funkci rádi využívají, jako způsob zabezpečení. Představte si například, že se týden staráte o hosta (ubytování, občerstvení apod.) a na konci jeho pobytu zjistíte, že nemá dostatečné finanční prostředky na zaplacení.

 

Stravenkové a benefitní karty

Jednou z častých zaměstnaneckých odměn jsou benefitní či stravenkové karty. Byli byste sami proti sobě, kdybyste tyto karty nepřijímali.

 

Služba DCC

DCC neboli Dynamic Currency Conversion je systém pro příjem plateb v cizích měnách. Díky tomu můžete svým zákazníkům nabídnout možnost výběru měny, ve které si přeje platbu zúčtovat.

 

Inspirace: Pozor na trestné činy související s ukončením podnikání.

 

Náklady

Co se týče finanční stránky je nutné počítat s pořizovací cenou, ale i s měsíčním paušálem za provoz a odvodem % z plateb bance. Poplatky se většinou odvíjí od druhu a velikosti vašeho podnikání.

 

Závěr

Na trhu existuje několik poskytovatelů platebních terminálů a i několik druhů terminálů. Rozhodně nedoporučujeme se vždy ohlížet pouze na cenu. V úvahu berte i funkce terminálu a charakter vašeho podnikání. Pro někoho může být výhodnější pevný terminál (vhodný například do malé kamenné samoobsluhy) a jiný zase ocení all-in-one, který poskytuje mnoho cenných funkcí, jako je mobilní číšník (ideální pro restaurace).

 

Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..