fbpx
žena v sauně

Saunování a vysoký krevní tlak? Proč ano a jak na to?

Bez ohledu na roční období je sauna místem odpočinku, relaxace ale i zdravotní regenerace. Posiluje imunitu, pomáhá při hubnutí a ulevuje hlavě. Saunování má ale svá pravidla a omezení, obzvlášť v případě zdravotních problémů. Jak je to tedy s vysokým krevním tlakem a saunou?

Jak sauna ovlivňuje lidské tělo?

Když sedíte na dřevěné lavičce v horké sauně a užíváte si klidnou relaxaci s vaším tělem se dějí neuvěřitelné věci. Teplota kůže v sauně během několika minut vystoupá až na 40°C. Každých 15 minut v sauně znamená zbavit se díky pocení až půllitru vody.

Na srdce má sauna obrovský vliv. Srdeční rytmus se zrychlí až o 30 % a zároveň srdcem projde až 2x více krve než normálně. Což může být problém u lidí s hypertenzí a vysokým krevním tlakem. Celkově se dá saunování srovnat s posilováním střední zátěže.

 

Benefity saunování:

  • Pomáhá zbavit se stresu
  • Posiluje imunitu
  • Funguje jako prevence proti zánětům horních cest dýchacích
  • Zlepšuje dýchání
  • Má dobrý vliv na pokožku
  • Pomáhá vylučovat toxiny
  • Zmírňuje bolesti
  • Je to příjemná forma uklidňující relaxace

Může tedy člověk s vysoký krevním tlakem do sauny?

Tuto otázku si jistě klade každý, koho tento problém trápí. A my na ni máme odpověď!

Obecně se lidem s vysokým krevním tlakem návštěva sauny nedoporučuje. V případě, že se přesto rozhodnete do sauny jít, je dobré se poradit s lékařem a nastudovat si jak na saunování. Jsou tu ovšem určitá ALE, kdy může sauna k léčbě vysokého krevního tlaku přispět.

 

Řekněte ANO infrasauně

V případě, že se řadíte mezi milovníky saunování, vyzkoušejte infrasaunu. Blahodárné infračervené paprsky účinkují již při nižších teplotách, a právě díky tomu je infrasauna vhodné pro kardiaky nebo astmatiky.

 

Saunování a vysoký krevní tlak? Proč ano a jak na to?

 

V infrasauně teplota vyšplhá maximálně na 60°C. Zajímavostí ale je, že v infrasauně se lidské tělo potí až 2x více než v klasické sauně.

 

Tip: Vyzkoušet můžete i tzv. relaxační kabiny, kde je teplota ještě nižší – zhruba 40°C. Nižší teplota tolik nezatěžuje lidský organismus a v těchto kabinách vás zahřívají infrapanely.

 

Návštěva infrasauny pozitivně podporuje krevní oběh a kardiovaskulární systém. Kromě toho dle japonských studií dlouhodobé a pravidelné užívání infrasauny lidmi s hypertenzí vede ke snížení krevního tlaku.

 

Nepodceňte přípravu!

Přestože nejsou známé žádné negativní účinky infrasauny na lidi s hypertenzí, konzultací s lékařem nic nezkazíte. Důležité je dodržovat pitný režim a mít tlak pod kontrolou. V sauně buďte maximálně 20 minut a poté se ochlaďte (k postupu viz dále).

A to nejdůležitější, vyvarujte se konzumaci alkoholu a kouření cigaret! Obě tyto látky v kombinaci se saunováním rapidně zvyšují tlak, který se může stát nepředvídatelný a nekontrolovatelný.

 

Ochlazovat se postupně!

To, že je sauna pro lidi s vysokým tlakem zdraví prospěšná, již víte. Teď se ještě dozvědět, jak na to. Aby ale sauna opravdu zdraví pomáhala, a ne mu škodila, je podstatné dodržovat jistá pravidla.

 

měření krevního tlaku

 

To nejpodstatnější je postupné ochlazování. Rozhodně není ideální hned po sauně skočit do ledového bazénku. To by tělu opravdu spíše přitížilo. S ochlazováním je dobré začínat od nohou a vlažnou vodou. Postupně namáčejte celé tělo a vodu ochlazujte, až budete pod studenou sprchou celí.

Při ochlazování dochází k zužování cév, což samo o sobě vede ke zvyšování krevního tlaku. Z toho důvody je důležité nejít na věc zhurta, ale dopřát si čas – nejen na ochlazování, ale i na odpočinek. Mezi saunováním si dopřejte dostatečně dlouhou dobu oddech.

 

Vyzkoušejte alternativy

Relaxovat potřebuje každý, a to bez debat. Ale sauna není jedinou formou odpočinku a regenerace. Velmi dobré ohlasy mají i masáže či muzikoterapie.

U masáží máte navíc nespočet možností, jak si dopřát zasloužený kousek luxusu a péče. Při výběru oleje sáhněte po těch, které mají sedativní účinek a zároveň snižují tepovou frekvenci – např. levandule, citron, bergamot.

Při muzikoterapii, jak již název napovídá, se využívá hudba. Je vám dopřán čas jen pro sebe s uklidňující hudbou. Tyto terapie vedou ke zklidnění, snížení stresu a tím pozitivně ovlivňují kardiovaskulární a dýchací systém. Vhodný je pomalá hudba, která snižuje tlak a tepovou frekvenci.

Kohoutová Klára

 

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Rolovat nahoru