fbpx
Fotografie: alternativní bydlení

Víte, co je alternativní bydlení a jak bydlet alternativně?

Člověk, který alespoň částečně stojí nohama pevně na zemi, ví, že pořídit si vlastní bydlení je v dnešní době pro obyčejné lidi spíše snem. Ceny nemovitostí v Čechách i na Moravě zaznamenaly exponenciální růst. V dostupnosti nového bydlení jsme druzí nejhorší z 22 evropských zemí. Není divu, že lidé vyhledávají jiné alternativy.

 

Možná je to kvůli zvyšujícím se cenám domů a bytů, nebo kvůli šířící se myšlence nezávislosti, která se s hypotékou v jisté míře rozchází. Ať už je to tak či onak, alternativnímu bydlení aneb modulovým domům se v posledních letech dostává ohromné pozornosti. Jakmile se člověk odprostí od předsudků a konzervativních představ, přijde na to, že modulové domy už dávno neslouží jen k rekreaci a jako provizorní ubytování.

Fotografie: co je alternativní bydleníCo je alternativní bydlení?

Pro někoho možná nový trend v bydlení, pro druhé životní směr. Jak si takové alternativní bydlení tedy představit? Může to být cesta, jak se vyhnout hypotečnímu úvěru a splnit si malý kousek svého snu. Tyto domy jsou charakteristické tím, že vám umožní bydlet levněji, jednodušeji, blíž k přírodě, ale zároveň 100 % komfortně. Pořád nemáte konkrétní představu? Nevadí, čtěte dál!

 

Námořní kontejnery

Námořní kontejnery se stále více a více těší vyšší využívanosti v oblasti bydlení. Z námořního kontejneru lze udělat skromné, ale půvabné bydlení nebo luxusní sídlo. Vše záleží jen na počtu a velikosti kontejnerů.

 

Mobilní domy (Mobilheim)

Bydlet a cestovat že nejde dohromady? Rozlučte se s touto stereotypní myšlenkou a seznamte se s mobilními domy. Tyto domy na kolečkách mají silnou ocelovou konstrukci, díky které lze se silnějším autem poznávat svět z pohodlí domova. Jistým bonusem těchto domů je to, že spadají pod silniční, nikoliv stavební zákon. Z toho důvodu vás nemusí trápit stavební povolením. Pozemek můžete koupit nebo si pronajmout, to už je jen na vás.

 

TIP: Bonusem mobilních domů je i to, že problémy se sousedy lze vyřešit ladně a rychle – jednoduše se stačí v noci zdejchnout 🙂

 

Maringotky

Druhou volbou, jak nezůstat na jednom místě, ale přitom nevystrčit paty z domu jsou maringotky. Někdo si ji možná spojí z cirkusáky, ale k takovému romantickému bydlení velblouda rozhodně nepotřebujete.

 

Fotografie: co je alternativní bydlení

 

Slaměnky

Vrátit se ke kořenům našich prapředků a vyměnit hřebíky a cihly za zcela ekologické bydlení se může zdát jako pohádka. Ale i taková je cesta alternativního bydlení. Možná tito odvážlivci chtěli opravdu jen ušetřit, anebo se inspirovali zdravým klimatem netknuté přírody a rozhodli se právě pro tento styl. Ke stavbě slaměnky je zapotřebí šindelový kov, kámen, dřevo, kousek pletiva, spousta jílu, rákosová střecha a samozřejmě sláma.

 

Hausbót

Pro vášnivé rybáře a nepoučitelné snílky o mocných vodách jsou zde hausbóty. I když s takovým bydlením nemůžete zakotvit všude, užít si rybaření, šumění vody a kolébání vln jistě stojí za to.

 

Jurta

Jako poslední je nutné připomenout jurtu. Ta si pomalu ale jistě také získává srdce mnoha příznivců alternativního bydlení. Možná i proto, že ani jurta nevyžaduje stavební povolení. I u nás již existují firmy, které vám se stavbou dokáží pomoct, ale puristé tělem i duší si ji většinou nechávají dovézt z Mongolska.

 

To jsou samozřejmě pouhé příklady. Lidé jsou vynalézaví tvorové a možností je spousta.

 

Fotografie: jak bydlet alternativněŘíkáte si, že toto bydlení je jen pro mladé, volnomyšlenkářské a odvážné lidi? Opak je pravdou. Najdou se i takoví jedinci, kteří v těchto alternativních domech vychovávají děti.

Nutno však podotknout, že drtivá většina příznivců tohoto směru si své bydlení vybudovala sama. Ze staré maringotky a rezavého kontejneru s odhodláním a obrovským úsilím dokázali vykouzlit působivé a pohádkové bydlení.

 

Energie nemusí být problém

Být nezávislý se někomu může zdát nemožné, pokud si chce zapnout lampičku ke čtení anebo třeba zatopit. Nejlepší volbou jsou solární panely, ale ani zavést elektřinu není žádné sci-fi. Na topení jsou nejlepší pelety, které jsou maximálně ekologické a vysoce výhřevné.

Pro udržení tepla je však nutné kvalitní a precizní zateplení. Ideální může být foukaná izolace, která se dostane i do problematičtějších míst. Jsou ale i jiné alternativy, podívejte se na další dostupné materiály pro zateplování.

 

Silná komunita

Přestože pojem alternativní bydlení již není zcela neznámý, příznivců je pořád ještě pomálu. Možná to je ten důvod, proč vznikla tak silná komunita lidí, kteří si vzájemně pomáhají a sdílí své příběhy, zkušenosti a rady. Takovou komunitu lze najít na Facebooku i jinde. Stačí hledat “tiny house” a jistě nebudete hledat dlouho.

 

Jak tedy bydlet alternativně?

Nejdříve se oprostěte od veškerých stereotypů a postavte se čelem všem strachům, ať už ze zimy, práce nebo velikosti. Najděte si svou vlastní cestu a nebojte se jít tam, kam vás srdce táhne. Hledejte inspirace a nebojte si říct o radu. Komunita je silná a je tu pro vás.

No a teď už jen udělat první krok!

 

Autor: Klára Kohoutová

Post Your Comment Here

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..