ozdobné květináče

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci! Přemýšlíte, jak zkrášlit váš domov? Přece zajímavými interiérovými doplňky. Nemusíte za ně utratit spoustu peněz, ani strávit hodiny jejich sháněním. Použijte věci, které máte již doma, a zapojte fantazii.

Například běžný terakotový květináč můžete rázem přetvořit v umělecký objekt.

Poradíme vám, jak na to.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Vlastnoručně zdobené květináče oživí místnost a zaujmou každou vaši návštěvu. Vtisknete jim jedinečnost a budou přesně podle vašich představ. Použít můžete nádoby jakýchkoliv tvarů a velikostí.

Barevné květináče s roztíraným povrchem

Fotografie:květináč - roztírací technika
květináč – roztírací technika

Roztírací technika je vhodná ke zpracování jak starých, tak i nových květináčů. Dbejte však v každém případě na to, aby byla nádoba dokonale čistá a suchá. K roztírání můžete použít obyčejnou mycí houbu, lepšího výsledku však docílíte použitím přírodní mořské houby.

Roztírací technika

Co budete potřebovat k přípravě?

 • květináč
 • krycí barvy
 • houba
 • štětec

Postup:

 1. Do barvy, kterou si zvolíte jako podkladovou, namočte malý kousek houby a barvu rozetřete po povrchu květináče. Nanášejte ji tak dlouho, až je plocha dokonale překryta. Použít můžete i štětec. Poté nechte dobře zaschnout.
 2. Namíchejte si jeden světlejší a jeden tmavší odstín podkladové barvy. Houbu namočte do jednoho odstínu a vytvořte na povrch obtisky. Opět nechte dobře zaschnout. Stejným způsobem doplňte vzorek druhým odstínem.
 3. Po zaschnutí natřete okraj nádoby kontrastní barvou. Protože kraje či hrany jsou užší, natírejte štětcem.

Tip:

Barvu můžete houbou jak vklepávat, tak roztírat, v kontaktu s květináčem může být buď celá plocha houbičky, nebo jen její hrana.

Roztírané pruhy

K základnímu materiálu si připravte ještě lepicí papírovou pásku, tužku a pravítko.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Postup práce

 1. Povrch nádoby opět zcela pokryjte podkladovou barvou. Je důležité, aby opravdu dobře zaschla, jinak lepicí páska barvu poškodí!
 2. Přímo na povrchu květináče si vyměřte pruhy a vyznačte příslušné body nebo linie. Lepicí pásku umístěte na plochy, kde má zůstat jen podkladová barva.
 3. Ze základní barvy vytvořte přimícháním bílé světlejší odstín (nebo přimícháním černé tmavší odstín) a ten naneste „vklepáváním“ houbičkou. Po zaschnutí opatrně odstraňte pruhy lepicí pásky.

Tip: Vzorek se nemusí sestávat jen z rovnoběžných pruhů, pásku můžete nalepit křížem v různých směrech.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Obměna

Pokud Vám vyhovuje terakotový odstín květináče, můžete ušetřit podkladovou vrstvu barvy. V takovém případě začněte přímo s barevným dekorováním. Vtipnou variantou mohou být nepravidelně utržené kousky pásky, které přilepíte porůznu na povrch květináče a přemalujete barvou.

Šarmantní květináče s reliéfními ozdobami

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Jako základ poslouží jednoduchý hliněný květináč, ozdoby zhotovíte z modelářské hmoty tuhnoucí na vzduchu. Tento materiál se snadno tvaruje a případné trhliny či nerovnosti lze vyhladit navlhčenými prsty.

Co budete potřebovat

 • hliněný květináč
 • na vzduchu tuhnoucí modelářská hmota
 • tavná pistole nebo rychleschnoucí lepidlo
 • houba
 • čirý lak a štětec

Postup práce

 1. Nejprve si z modelářské hmoty vyrobte zvolené ozdoby (tvary). Při práci s hmotou mějte po ruce misku s vodou na máčení prstů a pomocné nástroje – kuchyňský nůž, váleček, popř. vykrajovátka či formičky.
 2. Spodní stranu vyrobených prvků navlhčete vodou a mírným přitlačením je rozmístěte po povrchu květináče v požadovaném uspořádání. Takto nechte dokonale zaschnout, nejlépe přes noc.
 3. Druhý den jednotlivé ozdoby odejměte a jejich spodní stranu nalakujte, aby hmota neabsorbovala vlhkost. Když lak zaschne, přilepte každý prvek tavnou pistolí nebo rychleschnoucím lepidlem na povrch květináče.
 4. Nakonec přelakujte celý květináč z vnější strany včetně reliéfních ozdob.

Tip:

Další způsob, jak učinit květináč atraktivnějším, je ovinout okraj dvěma spletenými prameny vyválenými z navlhčené hmoty.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Obměna:

Květináči můžete dodat patinovaný vzhled nanesením malého množství světle šedé nebo tyrkysové barvy.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Který způsob a vzhled Vás nejvíce zaujal? Nebo vyzkoušíte všechny? Tak s chutí do toho!

Podívejte se i na další DIY návody a inspiraci.

Foto:vonné svíčky

Bytové doplňky, které u vás doma nesmí chybět – vonné svíčky ve skle, aroma difuzéry

Každý domov by měl mít svou specifickou vůni, kterou kdykoliv ucítíme na jiném místě, připomene nám náš domov. Vonné bytové doplňky jsou nyní velmi oblíbené a dokáží domovu dodat nejen originální vůni, ale také útulnost a hřejivou atmosféru. Ať už se jedná o vonné svíčky ve skle, luxusní svíčky nebo aroma difuzéry, je potřeba vědět, jak je správně vybrat a čemu se vyhnout obloukem. Zjistěte jak vybrat svíčku, abychom si byli 100% jistí, že je zdravotně nezávadná a bude hořet tak dlouho, jak slibují nápisy na ní?Číst dále

Žádný komentář
Drátování pro začátečníky - návody

Drátování pro začátečníky – návody

Líbí se vám výrobky z drátů a chcete si je vyrábět doma sami? Začít drátovat může každý, kdo má šikovné ruce a chuť tvořit krásné dekorace a předměty z drátu. Online kurz „Drátování pro začátečníky“ je určen pro každou věkovou skupinu a začít můžete okamžitě. Není potřeba nikam jezdit, jen je nutné sehnat si materiál k drátování. V tomto článku najdete tipy na drátkování návody pro začátečníky a také typy drátů.  Dozvíte se: Co k drátování budete potřebovat? Jaké jsou typy drátů a jak drát zpracovat?  Drátování se stává čím dál tím více populárním řemeslem v ČR a vznikají díky tomu krásné domácí drátované výrobky, kteréČíst dále

Žádný komentář
Fotografie:Adrenalinové zážitky pro muže

6 tipů na adrenalinové zážitky pro muže, které ho budou bavit

Vybrat dárek pro muže není zrovna jednoduchý úkol, a pokud s ním nejste již v dlouholetém vztahu, může to být opravdu oříšek. Pokud hledáte adrenalinové zážitky pro muže, máme pro vás hned několik tipů. Zároveň zde najdete i tipy na zážitky pro páry anebo i třeba celou rodinu. A tím i  začneme. Abychom vám zážitek přiblížili co nejvíce, tak jsme u některých zážitků přidali i video ukázky.Číst dále

Žádný komentář
kreativní kurzy pro ženy

5 tipů na nejoblíbenější tvořivé kurzy pro ženy

Tvoříte, nebo se chcete začít učit nové ruční práce a techniky? Hledáte dárek pro ženu, která neustále něco tvoří a díky její zručnosti je těžké se jí trefit do vkusu? Ať tak či onak, ruční práce a domácí výroba ať už dekoračních předmětů nebo oblečení a módních doplňků je víc a víc v oblibě. Výroba šperků nebo dekoračních předmětů se stává standardním přivýdělkem spousty žen a dívek. Lidé vyhledávají online kurzy, kde se naučí kreslit, šít, malovat, pracovat s drátem, aby se odreagovali od své standardní a rutinní práce a vytvořili něco krásného a úžasného. Láká vás svět ručních prací nebo hledáte dárek a novouČíst dále

Žádný komentář
rekvalifikační kurz účetnictví

Rekvalifikační kurz účetnictví vám pomůže v podnikání

Znát dobře účetnictví se hodí, když podnikáte, ale i když byste chtěli změnit své zaměstnání a začít podnikat třeba právě v tomto oboru. Orange Academy nabízí rekvalifikační kurzy podvojného účetnictví pro začátečníky v Praze, v Brně, v Ostravě i v dalších městech.Číst dále

Žádný komentář
6 tipů jak využít zavařovací sklenice v domácnosti

6 tipů jak využít zavařovací sklenice v domácnosti

Skleněné nádoby na potraviny lze použít mnoha různými způsoby a v celém domě, od kuchyně až po koupelnu. Máte hodně sklenic od rajčatových omáček, okurek a marmelád? Pokud jste milovníky DIY a umění recyklace, je zbytečné je vyhazovat. Pojďme se společně podívat na 6 tipů jak využít zavařovací sklenice v domácnosti.Číst dále

Žádný komentář
2019-08-04

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.