ozdobné květináče

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci! Přemýšlíte, jak zkrášlit váš domov? Přece zajímavými interiérovými doplňky. Nemusíte za ně utratit spoustu peněz, ani strávit hodiny jejich sháněním. Použijte věci, které máte již doma, a zapojte fantazii.

Například běžný terakotový květináč můžete rázem přetvořit v umělecký objekt.

Poradíme vám, jak na to.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Vlastnoručně zdobené květináče oživí místnost a zaujmou každou vaši návštěvu. Vtisknete jim jedinečnost a budou přesně podle vašich představ. Použít můžete nádoby jakýchkoliv tvarů a velikostí.

Barevné květináče s roztíraným povrchem

Fotografie:květináč - roztírací technika
květináč – roztírací technika

Roztírací technika je vhodná ke zpracování jak starých, tak i nových květináčů. Dbejte však v každém případě na to, aby byla nádoba dokonale čistá a suchá. K roztírání můžete použít obyčejnou mycí houbu, lepšího výsledku však docílíte použitím přírodní mořské houby.

Roztírací technika

Co budete potřebovat k přípravě?

 • květináč
 • krycí barvy
 • houba
 • štětec

Postup:

 1. Do barvy, kterou si zvolíte jako podkladovou, namočte malý kousek houby a barvu rozetřete po povrchu květináče. Nanášejte ji tak dlouho, až je plocha dokonale překryta. Použít můžete i štětec. Poté nechte dobře zaschnout.
 2. Namíchejte si jeden světlejší a jeden tmavší odstín podkladové barvy. Houbu namočte do jednoho odstínu a vytvořte na povrch obtisky. Opět nechte dobře zaschnout. Stejným způsobem doplňte vzorek druhým odstínem.
 3. Po zaschnutí natřete okraj nádoby kontrastní barvou. Protože kraje či hrany jsou užší, natírejte štětcem.

Tip:

Barvu můžete houbou jak vklepávat, tak roztírat, v kontaktu s květináčem může být buď celá plocha houbičky, nebo jen její hrana.

Roztírané pruhy

K základnímu materiálu si připravte ještě lepicí papírovou pásku, tužku a pravítko.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Postup práce

 1. Povrch nádoby opět zcela pokryjte podkladovou barvou. Je důležité, aby opravdu dobře zaschla, jinak lepicí páska barvu poškodí!
 2. Přímo na povrchu květináče si vyměřte pruhy a vyznačte příslušné body nebo linie. Lepicí pásku umístěte na plochy, kde má zůstat jen podkladová barva.
 3. Ze základní barvy vytvořte přimícháním bílé světlejší odstín (nebo přimícháním černé tmavší odstín) a ten naneste „vklepáváním“ houbičkou. Po zaschnutí opatrně odstraňte pruhy lepicí pásky.

Tip: Vzorek se nemusí sestávat jen z rovnoběžných pruhů, pásku můžete nalepit křížem v různých směrech.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Obměna

Pokud Vám vyhovuje terakotový odstín květináče, můžete ušetřit podkladovou vrstvu barvy. V takovém případě začněte přímo s barevným dekorováním. Vtipnou variantou mohou být nepravidelně utržené kousky pásky, které přilepíte porůznu na povrch květináče a přemalujete barvou.

Šarmantní květináče s reliéfními ozdobami

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Jako základ poslouží jednoduchý hliněný květináč, ozdoby zhotovíte z modelářské hmoty tuhnoucí na vzduchu. Tento materiál se snadno tvaruje a případné trhliny či nerovnosti lze vyhladit navlhčenými prsty.

Co budete potřebovat

 • hliněný květináč
 • na vzduchu tuhnoucí modelářská hmota
 • tavná pistole nebo rychleschnoucí lepidlo
 • houba
 • čirý lak a štětec

Postup práce

 1. Nejprve si z modelářské hmoty vyrobte zvolené ozdoby (tvary). Při práci s hmotou mějte po ruce misku s vodou na máčení prstů a pomocné nástroje – kuchyňský nůž, váleček, popř. vykrajovátka či formičky.
 2. Spodní stranu vyrobených prvků navlhčete vodou a mírným přitlačením je rozmístěte po povrchu květináče v požadovaném uspořádání. Takto nechte dokonale zaschnout, nejlépe přes noc.
 3. Druhý den jednotlivé ozdoby odejměte a jejich spodní stranu nalakujte, aby hmota neabsorbovala vlhkost. Když lak zaschne, přilepte každý prvek tavnou pistolí nebo rychleschnoucím lepidlem na povrch květináče.
 4. Nakonec přelakujte celý květináč z vnější strany včetně reliéfních ozdob.

Tip:

Další způsob, jak učinit květináč atraktivnějším, je ovinout okraj dvěma spletenými prameny vyválenými z navlhčené hmoty.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Obměna:

Květináči můžete dodat patinovaný vzhled nanesením malého množství světle šedé nebo tyrkysové barvy.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Který způsob a vzhled Vás nejvíce zaujal? Nebo vyzkoušíte všechny? Tak s chutí do toho!

Podívejte se i na další DIY návody a inspiraci.

Fotografie: jednoduchá buchta z podmáslí

Jednoduchá buchta z podmáslí

Podmáslí je vlastně kefír, proto by se téhle buchtě dalo říkat kefírová, ale to by bylo zavádějící. Všichni přeci známe kefírku jako tmavou buchtu s čokoládovou polevou, sypanou kokosem. Tahle jednoduchá buchta z podmáslí sází na šťavnaté kousky ovoce a křupavou drobenku, kterou je posypaná. Buchta je výborná, vláčná a nadýchaná, jednoduchá na přípravu. Ze stolu mizí, ani nestačíme říct švec!Číst dále

Žádný komentář
Foto: barré akordy na kytaru úvod

Jak se naučit hrát na kytaru 2 – Pokročilé barré akordy

Náročnější formou tvoření akordů jsou tzv. barré akordy.  Ukazovákem překryjeme všechny struny kolmo na krk kytary a přítlakem po celé délce prstu je stiskneme. 3., 4. a 5. prst se věnují dotvoření konkrétního akordu. Nejpoužívanějším „baréčkem“ je akord F a B, ale pomocí posouvání barré směrem k tělu a od těla kytary dovedeme vytvořit akordy všechny. Posun ruky o pražec mění akord o půl tón. Technika pravé ruky Ke hře na kytaru můžeme používat palec, špetku vytvořenou z palce a ukazováku, všechny prsty nebo trsátko. Zvukově zajímavou technikou je tlumení strun dlaní nebo prsty. Zajímavým poznatkem je, že malíček pravé ruky se při hře vlastněČíst dále

Žádný komentář
jak se naučit hrát na kytaru

Jak se naučit hrát na kytaru? Naučte se základní akordy a začněte hrát na kytaru třeba hned!

Pokud začínáte hrát na kytaru a hledáte tipy jak nato, pak je důležité si zodpovědět si nejprve 2 základní otázky. Co byste rádi uměli zahrát a také, jak se naučit hrát na kytaru a kde. Než se začnete pokukovat po kurzu v okolí či online kurzu hraní na kytaru pro začátečníky, půjčte si kytaru od někoho na týden a vyzkoušejte si, jestli pro vás bude snadné naučit se hrát základní akordy na kytaru. Tip: Učte se od profesionálů v kytarových online kurzech a vyzkoušejte si první lekce zadarmo. Naučíme vás nejprve základní akordy na kytaru a díky tomu, začněte hrát na kytaru jednodušší písničky okamžitě.Číst dále

1 komentář
Fotografie: mediace

Tušíte, kolik zaplatíte za mediaci a nařízené setkání s mediátorem?

V porovnání se soudním jednáním vás mediace přijde finančně mnohem levněji. Zjistěte, kolik přesně si mediátoři účtují za mediaci a nařízené setkání s mediátorem.  Na kolik vás vyjde nařízené setkání s mediátorem? Jestliže vás k mediátorovi poslal soud, jedná se o takzvané první nařízené setkání s mediátorem. Cena za toto setkání přitom vychází z vyhlášky č. 277/2012 Sb., o zkouškách a odměně mediátora. Konkrétně se jedná o 400 Kč za každou započatou hodinu. Tato cena symbolizuje odměnu pro mediátora a dělí se tedy počtem účastníkům, kteří se nařízeného setkání účastní. Pokud například přichází dvě strany konfliktu, zaplatí každá z nich 200 Kč za každou započatouČíst dále

Žádný komentář
bomber

Zimní bunda nemusí být vůbec nudná! Zde jsou naše tipy pro pány

Děsíte se každoročně zimní sezóny, kdy si na sebe budete muset obléct ohyzdnou péřovou bundu a vrátit se tak do mladých školních let, nebo si nedej bože připadat jako kanadský lesník, který se jednou za uherský rok vydal do civilizace pro zásoby? Máme pro vás dobrou zprávu, letos už nemusíte! Podělíme se s vámi totiž o několik tipů, jak si i v sychravém mrazivém počasí zachovat svou módní důstojnost a okouzlit na ulici nejednu ženu.Číst dále

Žádný komentář
Fotografie: Větrný tunel - zažijte volný pád a stav beztíže ve větrném tunelu

Chcete zažít stav beztíže a proletět se i bez padáku?

Snili jste někdy o tom, že zažijete stav beztíže?  To snad každý z nás. Málokdo má ale odvahu na to se sebrat a jít skočit z několikakilometrové výšky. Jestli i vy patříte mezi tyto lidi a chcete se bezpečně proletět, nezoufejte. Již několik let je možnost se proletět i bez padáku na zádech. Větrný tunel je tu. Zážitek na celý život na který vám stačí dvě hodiny volného času.Číst dále

Žádný komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.