ozdobné květináče

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci! Přemýšlíte, jak zkrášlit váš domov? Přece zajímavými interiérovými doplňky. Nemusíte za ně utratit spoustu peněz, ani strávit hodiny jejich sháněním. Použijte věci, které máte již doma, a zapojte fantazii.

Například běžný terakotový květináč můžete rázem přetvořit v umělecký objekt.

Poradíme vám, jak na to.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Vlastnoručně zdobené květináče oživí místnost a zaujmou každou vaši návštěvu. Vtisknete jim jedinečnost a budou přesně podle vašich představ. Použít můžete nádoby jakýchkoliv tvarů a velikostí.

Barevné květináče s roztíraným povrchem

Fotografie:květináč - roztírací technika
květináč – roztírací technika

Roztírací technika je vhodná ke zpracování jak starých, tak i nových květináčů. Dbejte však v každém případě na to, aby byla nádoba dokonale čistá a suchá. K roztírání můžete použít obyčejnou mycí houbu, lepšího výsledku však docílíte použitím přírodní mořské houby.

Roztírací technika

Co budete potřebovat k přípravě?

 • květináč
 • krycí barvy
 • houba
 • štětec

Postup:

 1. Do barvy, kterou si zvolíte jako podkladovou, namočte malý kousek houby a barvu rozetřete po povrchu květináče. Nanášejte ji tak dlouho, až je plocha dokonale překryta. Použít můžete i štětec. Poté nechte dobře zaschnout.
 2. Namíchejte si jeden světlejší a jeden tmavší odstín podkladové barvy. Houbu namočte do jednoho odstínu a vytvořte na povrch obtisky. Opět nechte dobře zaschnout. Stejným způsobem doplňte vzorek druhým odstínem.
 3. Po zaschnutí natřete okraj nádoby kontrastní barvou. Protože kraje či hrany jsou užší, natírejte štětcem.

Tip:

Barvu můžete houbou jak vklepávat, tak roztírat, v kontaktu s květináčem může být buď celá plocha houbičky, nebo jen její hrana.

Roztírané pruhy

K základnímu materiálu si připravte ještě lepicí papírovou pásku, tužku a pravítko.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Postup práce

 1. Povrch nádoby opět zcela pokryjte podkladovou barvou. Je důležité, aby opravdu dobře zaschla, jinak lepicí páska barvu poškodí!
 2. Přímo na povrchu květináče si vyměřte pruhy a vyznačte příslušné body nebo linie. Lepicí pásku umístěte na plochy, kde má zůstat jen podkladová barva.
 3. Ze základní barvy vytvořte přimícháním bílé světlejší odstín (nebo přimícháním černé tmavší odstín) a ten naneste „vklepáváním“ houbičkou. Po zaschnutí opatrně odstraňte pruhy lepicí pásky.

Tip: Vzorek se nemusí sestávat jen z rovnoběžných pruhů, pásku můžete nalepit křížem v různých směrech.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Obměna

Pokud Vám vyhovuje terakotový odstín květináče, můžete ušetřit podkladovou vrstvu barvy. V takovém případě začněte přímo s barevným dekorováním. Vtipnou variantou mohou být nepravidelně utržené kousky pásky, které přilepíte porůznu na povrch květináče a přemalujete barvou.

Šarmantní květináče s reliéfními ozdobami

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Jako základ poslouží jednoduchý hliněný květináč, ozdoby zhotovíte z modelářské hmoty tuhnoucí na vzduchu. Tento materiál se snadno tvaruje a případné trhliny či nerovnosti lze vyhladit navlhčenými prsty.

Co budete potřebovat

 • hliněný květináč
 • na vzduchu tuhnoucí modelářská hmota
 • tavná pistole nebo rychleschnoucí lepidlo
 • houba
 • čirý lak a štětec

Postup práce

 1. Nejprve si z modelářské hmoty vyrobte zvolené ozdoby (tvary). Při práci s hmotou mějte po ruce misku s vodou na máčení prstů a pomocné nástroje – kuchyňský nůž, váleček, popř. vykrajovátka či formičky.
 2. Spodní stranu vyrobených prvků navlhčete vodou a mírným přitlačením je rozmístěte po povrchu květináče v požadovaném uspořádání. Takto nechte dokonale zaschnout, nejlépe přes noc.
 3. Druhý den jednotlivé ozdoby odejměte a jejich spodní stranu nalakujte, aby hmota neabsorbovala vlhkost. Když lak zaschne, přilepte každý prvek tavnou pistolí nebo rychleschnoucím lepidlem na povrch květináče.
 4. Nakonec přelakujte celý květináč z vnější strany včetně reliéfních ozdob.

Tip:

Další způsob, jak učinit květináč atraktivnějším, je ovinout okraj dvěma spletenými prameny vyválenými z navlhčené hmoty.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Obměna:

Květináči můžete dodat patinovaný vzhled nanesením malého množství světle šedé nebo tyrkysové barvy.

Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci
Proměňte obyčejný květináč v nevšední dekoraci

Který způsob a vzhled Vás nejvíce zaujal? Nebo vyzkoušíte všechny? Tak s chutí do toho!

Podívejte se i na další DIY návody a inspiraci.

bomber

Zimní bunda nemusí být vůbec nudná! Zde jsou naše tipy pro pány

Děsíte se každoročně zimní sezóny, kdy si na sebe budete muset obléct ohyzdnou péřovou bundu a vrátit se tak do mladých školních let, nebo si nedej bože připadat jako kanadský lesník, který se jednou za uherský rok vydal do civilizace pro zásoby? Máme pro vás dobrou zprávu, letos už nemusíte! Podělíme se s vámi totiž o několik tipů, jak si i v sychravém mrazivém počasí zachovat svou módní důstojnost a okouzlit na ulici nejednu ženu.Číst dále

Žádný komentář
Fotografie:Adrenalinové zážitky pro muže

6 tipů na adrenalinové zážitky pro muže, které ho budou bavit

Vybrat dárek pro muže není zrovna jednoduchý úkol, a pokud s ním nejste již v dlouholetém vztahu, může to být opravdu oříšek. Pokud hledáte adrenalinové zážitky pro muže, máme pro vás hned několik tipů. Zároveň zde najdete i tipy na zážitky pro páry anebo i třeba celou rodinu. A tím i  začneme. Abychom vám zážitek přiblížili co nejvíce, tak jsme u některých zážitků přidali i video ukázky.Číst dále

Žádný komentář
Fotografie:dárky na poslední chvíli

Tipy na dárky na poslední chvíli pro muže i ženy – ihned doma

Pokud patříte mezi ty, kteří nákupy vánočních dárků odkládají na poslední chvíli, rozhodně by vás mohlo zajímat, jaké dárky se dají pořídit jen pár dní před Štědrým dnem. Nemusíte přitom mnohdy ani vycházet z domu.  Máme pro vás tipy na dárky na poslední chvíli.Číst dále

Žádný komentář
Fotografie: Větrný tunel - zažijte volný pád a stav beztíže ve větrném tunelu

Chcete zažít stav beztíže a proletět se i bez padáku?

Snili jste někdy o tom, že zažijete stav beztíže?  To snad každý z nás. Málokdo má ale odvahu na to se sebrat a jít skočit z několikakilometrové výšky. Jestli i vy patříte mezi tyto lidi a chcete se bezpečně proletět, nezoufejte. Již několik let je možnost se proletět i bez padáku na zádech. Větrný tunel je tu. Zážitek na celý život na který vám stačí dvě hodiny volného času.Číst dále

Žádný komentář
Fotografie: úprava fotek online

Úprava fotek online aneb jak do Adobe Photoshop nahrát brushe a akce

Po chvíli práce v Photoshopu přijdete na to, že předinstalovaná nabídka je dost omezená a pro vaše projekty zkrátka nestačí. Rozhodně ale nemusíte zoufat. Existuje totiž snadný způsob, jak nabídku rozšířit. Tím se vám otevře spousta možností a záleží pak jen na vás a vaší fantazii, jak s nimi naložíte. Jak nahrát do Photoshopu brushe a akce vám ukážeme v tomto článku.Číst dále

Žádný komentář
Foto:úpravy fotek v Adobe photoshop online

Úpravy fotek v Adobe Photoshop – jak na ořez fotky? Vyzkoušejte laso i magickou hůlku.

Základem práce a úpravy fotek v Adobe Photoshop je funkce ořezávání. Nezáleží úplně na tom, zda v programu jen upravujete fotky nebo zda se přímo zabýváte jinou grafikou. Správně ořezávat fotografie by měl umět každý, kdo v tomto programu pracuje ať už profesionálně nebo jen tak pro zábavu. Pokud vůbec nevíte, o čem je řeč nebo cítíte, že v této oblasti máte nějaké mezery, rozhodně nepřestávejte číst. Připravili jsme pro vás návod na ořez fotografie pomocí lasa nebo magické hůlky.Číst dále

Žádný komentář
Foto:zážitky pro děti a celou rodinu

4 tipy na zážitky pro děti a celou rodinu. Vyzkoušejte logické, tvořivé nebo adrenalinové zážitky.

Hledáte dárek nebo aktivitu, která by zabavila celou rodinu ať už s menšími či většími dětmi? Něco netradičního co děti nadchne a vás pobaví? Podívejte se na 4 tipy na zážitky pro děti a celou rodinu.Číst dále

Žádný komentář
krakelování

Krakelování

Krakelování je specifická technika, kterou můžeme ozvláštnit předměty dekorované technikou decoupage. Krakelovat lze celé předměty, nebo pouze jejich části. Díky speciálnímu krakelovacímu laku vzniká efekt prasklin/trhlin, z nichž prosvítá podkladová barva. Motiv tak získává dojem zašlého materiálu. Krakelovat samozřejmě nemusíte pouze dřevěné polotovary. Speciální lak lze zakoupit v lepších hobby marketech, nebo v ochodech, které se specializují na decoupage.Číst dále

Žádný komentář
2019-08-04

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.